در مورد تجربیات معاون آموزشی مدرسه

در مورد تجربیات معاون آموزشی مدرسه

  • دوشنبه 24 آبان 1395 - 12:18

در مورد تجربیات معاون آموزشی مدرسه

 

خاطره و تجربیات مفید از یک کارگاه آموزشی برای معاونین مدارس ، معاون مدرسه یک مدیر استگويي اتفآقات جديدي در شرف وقوع است . از طرف اداره‌ي آموزش و پرورش ، بخشنامه‌اي به مدرسه ما ارسال شده بود . از قرار ، اين بخشنامه از آن بخشنامه‌هاي (( به كليه واحدهاي آموزشي )) بود كه از مدرسه‌ي ما هم سر درآورده بود . بخشنامه . برگزاري يك كارگاه است كه با حضور مديران مدرسه‌ها تشكيل مي‌شود . ولي وقتي دقت كرديم ، ديديم اين بار بر خلاف روش عمل كرده‌اند و براي اولين بار ياد معاون‌ها افتادند . به خاطر همين بود كه من و معاون ديگر مدرسه ، هم خيلي ذوق زده شديم و هم به خاطر اينكه مسؤولان اداره به اين باور رسيده‌اند كه معاونان در اداره‌ي مدرسه‌ها نقش دارند و براي كيفيت بخشي به اين نقش آفريني ، بايد آنها را آموزش داد ، خوشحال شديم . ولي خانم تهراني ، مدير مدرسه‌ي ما كه بخشنامه را خوانده بود و مي‌خواست آن را به من و خانم دماوندي ارجاع بدهد ، با نگراني گفت : (( اگر پس فردا و سه تا شنبه‌ي ديگر ، شما در مدرسه نباشيد . من چه كار بايد بكنم ؟ آخر كارگاه آموزشي را بايد اين قدر كش داد؟
كسي نيست به اين مسؤولان اداره بگويد اگر مدرسه معاون و ناظم نداشته باشد چه كار بايد بكند ؟
يواشكي و دردلم خنديدم . مثل اينكه كارگاه آموزشي بركات خفيه‌‌ي ديگري هم داشت . يواش يواش ارزش ما معاونها در حال مشخص شدن بود . خانم تهراني ادامه داد : (( اين جا را ببينيد ، نوشته حضور كليه‌ي معاونان همه‌ي آموزشگاهها ، در اين كارگاه الزامي است و مديران محترم مدرسه‌ها بايد ترتيبي اتخاذ كنند كه در اين چهار روزي كه معاونان در كارگاه آموزشي شركت مي‌كنند ، اداره‌ي امور مدرسه ، بي‌هيچ وقفه‌‌اي وبا بهره‌گيري از توان ساير همكاران و درايت مدير مدرسه انجام پذيرد . ))
خانم تهراني زير بخشنامه نوشته بود : (( خانم‌هاي تبريزي و دماوندي جهت اطلاع و شركت در جلسات كارگاه آموزشي . )) آن را به من داد و گفت : (( ببينيد خانم تبريزي ! كارگاه ساعت 9 صبح شروع مي‌شود و تا ساعت 1 ظهر ادامه دارد . اگر ممكن است ، شما با خانم دماوندي ، كاري بكنيد كه لااقل صبحگاه را خودتان اداره كنيد و اگر ممكن باشد آخر وقت هم سري به مدرسه بزنيد تا كارهاي عقب‌افتاده را راست و ريس كنيم . ))
در حالی که بازهم به اهمیت کار خودمان مباهات می کردم، قسمتی از بخشنامه اداره را از نظر گذراندم و از این که این بار بخشنامه را این قدر دقیق تنظیم کرده اند ، خوشحال شدم و به خانم تهرانی گفتم : ( ببینید خانم مدیر ! شما ده روز در سمینارها و کارگا ه های اموزشی شرکت می کنید و زیارت وسیاحت مدیریتی می روید ، مگر ما چیزی می گوییم ؟ این جا هم نوشته : ( از مدیران محترم در خواست می شود طوری عمل کنند که در این چهار روزی که کارگاه اموزشی برگزار می شود ، نیازی به حضور معاونان ، حتی در اول یا اخر وقت نیز نباشد ... تو را خدا ولمان کنید ، بگذارید راحت در این کارگاه اموزشی شرکت کنیم ...)
و خانم دماوندی هم به شوخی گفت: ( راستی خانم مدیر ! شما که این همه در کارگاه شرکت می کنید ، روز شنبه برای رفتن به کارگاه ، باید با خودمان آچار و چکش و این جور چیزها هم ببریم یا لازم نیست...)
بالاخره خانم تهرانی رضایت داد و گفت: ( ان شاء الله که هیچ مشکلی در مدرسه به وجود نمی آید .شما هم بروید در این کارگاه شرکت کنید . امیدوارم مثل بعضی از سمینارها و کارگاهها ، وقت گذرانی و سر کاری نباشد و با دست پر به مدرسه برگردید.)
روز شنبه با قرار قبلی که با خانم دماوندی گذاشته بودیم ، یک ربع قبل از ساعت نه به محل برگزاری کارگاه اموزشی رسیدیم . جلسه در محل یکی از مدرسه های منطقه که سالن اجتماعات خوبی داشت ، برگزار می شد .در حیاط مدرسه ، ورود ما را به (کارگاه اموزشی خلاقیت و نو اوری در برنامه های معاونان اموزشی مدارس ) خوش امد گفته بودند. از مدرسه های دخترانه و پسرانه حدود 70 نفر به این کارگاه دعوت شده بودند .درسالن، 10 میز و دور هر میز هشت صندلی قرار داده شده بود .محلی هم با تریبون ، دستگاه ویدئو پروجکشن ،رایانه و میز و صندلی برای استاد کارگاه پیش بینی شده بود . برای ما دو تا، جلسه جذابیت های خیلی زیادی داشت . خیلی از دوستان قدیمی خودمان را که در مدرسه های گوناگون معاون بودند ، میدیدیم و علاوه بر این ، از این که برای نخسین بار اموزش ما هم جدی گرفته شده است ،خوشحال بودیم.www.zibaweb.com
جلسه رأس ساعت نه شروع شد ، هر چند هنوز همه ی 70 نفر نیامده بودند . ولی مسئولان کارگاه خیلی تأکید داشتند که جلسه به موقع شروع شود .بد از تلاوت قرآن کریم و پخش سرود جمهوری اسلامی ، مدیر و معاون اداره و مسئول گروههای اموزشی ویژه ی مدیران و معاونان که این جلسه به همت ان ها طراحی شده بود ، سخنان کوتاهی ایراد کردند . سپس مجری برنامه ، استاد را معرفی کرد و گفت :(آقای دکتر مرتضوی ، اکنون مدرس دانشگاه و صاحب تألیفات متعددی در حوزه ی علوم تربیتی و مدیریت هستند، ولی چون خواستگاه ایشان اموزش و پرورش بوده و حتی در مدرسه های روستایی و چند پایه تدریس کرده و در دوره راهنمایی پسرانه ، با ان بچه های شیطان و شلوغ ، معاونت کرده اند ، ما امیدواریم که کارگاه اموزشی خوب و پرثمری داشته باشیم.)
سپس دکتر مرتضوی در جایگاه خودش قرار گرفت و شروع به صحبت کرد . خانم دماوندی در گروه ما نبود و قدری دورتر از من نشسته بود . معاونان همه مدرسه هایی را که دوتایی بودند ، در دو گروه جدا سامان دهی کرده بودند و میگفتند با این کار می خواهیم میزان توزیع تجربه ها را افزایش بدهیم .دکتر مرتضوی، با ذکر مقدمه ای کارگاه را افتتاح کرد و گفت:(ما در این کارگاه اموزشی چهار روزه ، به تمام معنا می خواهیم نشان دهیم که معاون، یک مدیر بالقوه است.اگر شما چهار روز از مدرسه هایتان دور باشید ، مدیرانتان قدر شما را بیشتر خواهند دانست. کارگاه ما، به تمام معنا مشارکتی است. یعنی 20 درصد من حرف خواهم زد و اطلاعات خواهم داد و 80 درصد شما مشارکت خواهید داشت. در این کارگاه به تمام معنا می خواهیم تجربه های شما را با علم پیوند بزنیم...)
دکتر مرتضوی داشت حرف می زد ومن که از همان لحظه نشستن در کارگاه ، دوباره به دوران دانش اموزی بر گشته بودم ، درحال شمردن (به تمام معنا) هایی بودم که احتمالآ تکیه کلام استاد بود. مدرس کارگاه گفت : (به اعتقاد من،درست است که عنوان شما ظاهرآ معاون مدرسه است ، ولی شما به تمام معنا کارهای مدیریتی انجام میدهید. در این کارگاه ، ما روی 18 محور مدیریتی کار خواهیم کرد ؛ 18 محوری که هر معاون ، باید بر اساس انها در امور مدیریتی مدرسه دخالت کند، منتها ان اموری که به نوعی با خود او مرتبط هستند . ما در این جلسه و جلسات سه گانه بعدی ، در مورد این 18 محور (که البته هر جلسه بین چهار تا شش محور را بررسی می کنیم ) صحبت خواهیم کرد .یعنی من اطلاعات علمی اندکی را به شما خواهم داد و شما با آگاهی از این اطلاعات علمی ، تجربیات خودتان را به تمام معنا با هم مرور خواهید کرد و سرگروه هر گروه از گروه های هفت گانه ، حاصل تجربه های گروه خود را به جمع ارائه خواهد داد. در واقع ، اگر ان شاءالله یک ماه بعد ، همه 18 محور و تجربه های همه شما 70 نفر را جمع کنیم ، شما به تمام معنا با دست پر از اینجا خواهید رفت.)
استاد خیلی خوب ،روند کار را برایمان توضیح داد و سپس به ما گفت از داخل بسته ای که در بدو ورود به ما داده بودند و حاوی چند جلد کتاب مدیریتی ، دو نسخه مجله ی رشد مدیریت مدرسه و جزوات کلاس بود ، برگه ای را که 18
محور روی ان نوشته شده بود، بیرون بیاوریم.

معاون یک مدیر است

به تمام معنا مناسب معاونان...
در بخش قبلی خواندیم که خانم ها تبریزی و دماوندی ، معاونان مدرسه ای که خانم تهرانی مدیریت آن را بر عهده دارد ، برای شرکت در کارگاه آموزشی ویژه ای که به مدت چهار جلسه و در طول یک ماه در روزهای شنبه تشکیل خواهد شد ، از سوی اداره آموزش و پرورش دعوت نامه ای دریافت کرده اند .مدیر مدرسه با شرکت آنان مخالفت می کند و معتقد است ، اگر طی یک ماه ، چهار روز ، آن هم شنبه ها که روز آغاز به کار مدرسه در اول هفته است ، معاونان در مدرسه حضور نداشته باشند ، اداره ی امور آموزشگاه با اخلال رو به رو خواهد شد.گفت و گو وجر وبحث خانم ها تبریزی و دماوندی با خانم تهرانی ، با توجه به مفاد بخش نامه ای که اداره ارسال کرده بود ، به نفع معاونان خاتمه می یابد و مدیر مدرسه رضایت می دهد که آن ها در کارگاه آموزشی شرکت کنند .
آن ها در کارگاه حاضر می شوند و پس از ملاحظه ی ویژگی فیزیکی و ظاهری محل برگزاری کارگاه و شنیدن سخنرانی های آغازین توسط مسئولان ، با دکتر مرتضوی ،مدرس کارگاه آموزشی ، و برنامه هایی که قرار بود در کارگاه ارائه شوند، آشنا می شوند. اینک ادامه ماجرا:
به درخواست دکتر مرتضوی ، برگه ای را که 18 محور مورد بحث در کارگاه آموزشی روی آن نوشته شده بود ، از داخل بسته ای که به ما تحویل داده بودند ، بیرون آوردیم . دکتر مرتضوی گفت : ( خواهش من این است که این برگه را به طور کامل و به تمام معنا مطالعه بفرمایید تا من صحبتم را شروع کنم.)
سپس از ما خواست ، چون این فعالیت ، یک مطالعه انفرادی است ، بی سرو صدا و حداکثر در زمان معادل ده دقیقه ، این یک صفحه را بخوانیم و نکاتی را که به ذهنمان می رسد ، پشت ورقه یادداشت کنیم.
در بالای برگه و با خط درشت نوشته شده بود :
محورهای کارگاه آموزشی خلاقیت و نو آوری در برنامه های معاونان آموزشی مدرسه ها و زیر آن این 18 محور اضافه شده بودند:
*مدیریت برنامه های آغازین.
*مدیریت زنگ تفریح.
*مدیریت شناخت فراگیران.
*مدیریت حضور و غیاب.
*مدیریت طراحی سایر برنامه های کنترلی.
*مدیریت برنامه ریزی و سازمان دهی فعالیت های آموزشی مدرسه و حوزه ی کار معاونان .
*مدیریت بهره جویی از ارتباطات عاطفی و کلامی مناسب با فراگیران (و نیز اولیای آن ها) ؛

شامل:
+جذب دانش آموزان؛
+بهسازی دانش آموزان؛
+نگهداری دانش آموزان؛
+ کاربرد دانش آموزان یا استفاده از همکاری آن ها در برنامه های معاونتی مدرسه.
*مدیریت ایجاد و اعمال ارتباطات انسانی مناسب با همکاران (جذب، بهسازی، نگهداری و کاربرد).
*مدیریت هماهنگ سازی اعمال روش های انضباطی در مورد فراگیران از طریق همکاران.
*مدیریت تشکیل و بهره جویی از گروه های مرجع دانش آموزی در کارهای مدرسه ای.
*مدیریت ایجاد گروه های دانش آموزی (یاور معاون ) در امور مدرسه.
*مدیریت ایجاد انگیزه در میان فراگیران (تشویق دانش آموزان ، تاکید بر ویژگی های مثبت آن ها و مثبت اندیشی و اعتماد سازی در میان آن ها).
*مدیریت بهره جویی از اختیارات تفویض شده.
*مدیریت بهره مندی از تجربه ها و اندیشه های دیگران .(به شکل حضوری بازدیدی ، مطالعه ای ، قرار همکاری مشترک و...).
*مدیریت زمان.
*مدیریت آشنا سازی همکاران با آخرین یافته های علمی_پژوهشی و بهره جویی از این یافته ها در کار اداره مدرسه.
*مدیریت بر خود (تهذیب نفس،خودسازی آمادگی روحی و ...).
وقتی این 18 محور را خواندیم و دکتر مرتضوی هم از خوانده شدن برگه ای که به ما داده بودند ،مطمئن شد،گفت:(همانطور که در چند دقیقه پیش گفتم و در این 18 محور هم ملاحظه کردید ، از دید بنده تمام کارهای یک معاون مدرسه ، به تمام معنا مدیریتی است .
شما، مدیران میانی مدرسه هستید و بدون شک چرخ اداری و رهبری مدرسه ها ، بدون اراده و تدبیر شما نخواهد چرخید.)
دکتر مرتضوی سپس به نکته ای اشاره کرد که از دید من بسیار جالب بود و تا کنو ن به طور جدی به آن توجه نکرده بودم .جالب تر اینکه برای بقیه هفت نفر عضو گروه ما هم این نکته شنیدنی بود.
دکتر مرتضوی گفت:(اگر تمام کتاب هایی را که شما به زبان فارسی و در حوزه ی مدیریت آموزشی و آموزشگاهی نوشته شده اند ، مرور کنید، به ندرت کتابی را پیدا می کنید که کار معاونان مدرسه ها را بررسی کرده باشد. همه جا، بحث ها کلی هستندو خیلی کم به مصداق هایی که به طور مستقیم به کار معاونان مدرسه ها بیایند ، بر می خوریم. در واقع می خواهم بگویم ، بحث ها و نوشته ها ، به تمام معنا مناسب کار مدرسه ای شما نیستند و ما در این کارگاه آموزشی می خواهیم خلاف این روند حرکت کنیم.)
خانم دماوندی از دور و از همان جایی که نشسته بود ، می خواست چیزی بگوید و با دست به من اشاره هایی می کرد .خدمتگزار مدرسه ای که محل برگزاری کارگاه آموزشی بود ، روی میزها پارچ آب می گذاشت. خانم دماوندی ، وقتی خانم خدمتگذار از کنار میز آن ها رد شد ، کاغذ کوچکی را به او داد و خواست که آن را به من برساند .کاغذ را گرفتم و دیدم خانم دماوندی ،( به تمام معنا)های دکتر مرتضوی را شمرده و مثلاً به خیال خودش ، چیز مهمی را کشف کرده است .غافل از آنکه خود من ، در همان دو سه جمله ی اول ، تکیه کلام استاد را پیدا کرده بودم. نا سلامتی ما معلم هستیم ؛ آن هم معلم زبده ای که به کسوت معاون مدرسه در آمده است!
دکتر مرتضوی از گروه ها خواست بحث گروهی خود را آغاز کنند . او از هر ده گروه درخواست کرد ، از میان خود افرادی را به عنوان رئیس ، نائب رئیس و سخنگوی گروه انتخاب کنند . همچنین افرادی به سمت ناظم و وقت نگهدار گروه گمارده شوند.او گفت: البته اگر هر هشت نفر عضو گروه ، مسئولیتی مشخص داشته باشند ،بسیار خوب خواهد بود.دکتر مرتضوی گفت : (تعدادی ماژیک در رنگ های گوناگون و پوستر ها و ورقه های مستعمل و کنار گذاشته ای را به هر گروه تحویل داده ایم. لازم است هر گروه ، حاصل گفت و گوهای خودشان را به صورت جملات خبری و کوتاه در این پوستر ها و ورقه ها بنویسند .البته ورقه شفاف ویژه ی اورهد، و ماژیک با نوک نازک هم داریم که اگر خواستید ، نوشته های خودتان را از طریق اورهد نشان دهید ، مانعی نخواهیم داشت.)
وی، سپس در مورد چگونگی مباحث و این که نتایج بحث ها و گفتگو های گروه ، باید در پایان جلسه توسط سخنگوی گروه به خوبی بیان شود ، توضیحاتی داد و گفت :(امروز ما در بخش اول ، در مورد مدیریت برنامه های آغازین ، مدیریت زنگ تفریح ، مدیریت شناخت فراگیران ، مدیریت حضور و غیاب و مدیریت طراحی سایر برنامه های کنترلی بحث خواهیم کرد.)
بعد ادامه داد : (ببینید همانطور که پیش از این گفتیم، انتظار دارم که بحث های شما به تمام معنا تجربی و مناسب معاونان مدرسه ها باشد. ازبحث های نظری بپرهیزید . من از شما تعریف این پنج مقوله را نمی خواهم . خواهش من این است که به طور مشخص در گروه خود روی تجربه هایی که در این پنج زمینه دارید و یا می توانید داشته باشید ،بحث کنید . اگر در پایان بحث گروهی ، هر گروهی بتواند تجربه های بیشتری را که توسط اعضای گروه تأیید شده اند،توضیح دهید، از دید مابیشتر مورد قبول واقع خواهد شد.)
دکتر مرتضوی سپس این پنج محور را اندکی توضیح داد و از ما خواست به مدت یک ساعت و نیم روی آن ها کار کنیم .وارد بحث گروهی شدیم و پس از مدت کوتاهی که برای آشنایی اعضا با یکدیگر وانتخاب رئیس و نائب رئیس و ... صرف شد، شروع کردیم به بیان تجربه هایمان و شنیدن نظرات دیگران . چه قدر لذت داشت تبادل تجربه و چقدر هیجان داشت دفاع کردن از طرح هایمان در مدرسه.
وسط بحث ها یاد مدرسه افتادم.وقت زنگ تفریح بچه ها بود .راستی خانم تهرانی ،تک و تنها با بچه ها چه می کرد ؟ اگر دوباره سومی ها ،شیطنتشان گل بکند ، با آن ها چه کار می کند؟ www.zibaweb.com

 

معاون یک مدیر است


اشاره
در دو شماره قبلی گفته شد که خانم ها تبریزی و دماوندی ، معاون مدرسه ای که خانم تهرانی معاونت آن را بر عهده دارد ، در ( کارگاه آموزشی خلاقیت و نو آوری در برنامه های معاونان آموزشی مدرسه ها) شرکت کرده اند . در این کارگاه که توسط دکتر مرتضوی اداره می شود ، هجده محور برای بحث و گفتگو در گروههای 8 نفره اعلام شده است . مدرس کارگاه از معاونان شرکت کننده خواسته است ، از بحث های نظری بپرهیزند و به طور مشخص روی تجربه هایی که در زمینه های اعلام شده دارند ،بحث کنند.
اکنون بخش سوم این یادداشت ها را در پی می آوریم.
در گروهی که من عضویت داشتم ، پنج معاون از خانم ها و سه معاون از مدرسه های پسرانه بودند ، ولی در گروه خانم دماوندی ، تعداد آقایان و خانم ها برابر بود. یک ساعت و نیمی که دکتر مرتضوی تعیین کرده بود ، در چشم به هم زدنی خاتمه پذیرفت. ما در گروه خودمان راجع به هر پنج محور بحث کرده بودیم . البته در برخی محورها ، نظراتمان کاملتر و متنوع تر بود ، و در بعضی بخش ها ،در حد معمول . هر یک از گروهها ، به شیوه ای بحث های خودشان را جمع بندی کرده بودند .مثلا یک گروه ، نکته های مربوط به بحث خودرا پشت پوسترهای مستعمل یادداشت کرده بود.چهار گروه خلاصه بحث های خود را روی ورق شفاف نوشته بودند و می خواستند از روی متن ، آن ها را برای حاضران توضیح دهند . البته بحث های این دو گروه ، به رغم مذاکرات خوبی که در گروه داشتند ، به خوبی ارائه نشد ، به ویژه اینکه یک گروه ، با توجه به وارد بودن یکی از اعضای آن در ساخت پاور پوینت و در اختیار داشتن لب تاپ، مطالب خود را با پاورپوینت ارائه کرد که به شدت کار دو گروهی را که به شیوه سنتی محض کار کرده بودند ، تحت الشعاع قرار داد.
ما فکر می کردیم در هریک از محورها ، دکتر مرتضوی نظر همه ما خواهد گرفت. ولی وی طی یک ساعت ونیم گفت وگوی گروهی در هریک از گروهها ، برای هر گروه موضوعی را انتخاب می کرد و از سخنگوی آن گروه می خواست ، حاصل گفت وگوهای اعضا را درباره ی موضوع مورد بحث ارائه دهد. سپس از همه گروه ها می خواست نظرات تکمیلی خود را در مورد آن موضوع به صورت شفاهی و یا حتی کتبی در اختیار وی قرار دهند . در هر صورت ، چنان سرگرم کار بحث و گفت وگو شده بودیم که پاک مدرسه را از یاد برده بودیم و اصلا یاد خانم تهرانی و اداره امور معاونتی مدرسه توسط مدیر محترم خودمان نبودیم.
مدیریت برنامه های آغازین
دکتر مرتضوی با اعلام خاتمه زمان بحث گروهی ، بار دیگر شیوه کار را بیان کرد و از سخنگوی گروه ( اندیشه ورزان ) ، خانم شادالویی ، خواست گزارش گروه خودشان را صرفا" در مورد برنامه های آغازین اعلام کند . البته تا یادم نرفته بگویم که دکتر مرتضوی به همه گروهها گفته بود اسمی برای همه گروهها انتخاب کنند . وی همچنین در میان صحبت های سخنگویان هر یک از گروهها وارد می شد و توضیحاتی می داد که من در ادامه یادداشت هایم از آوردن آن ها خودداری کرده ام . علاوه بر این اگر مطلبی به محور مورد بحث مربوط نمی شد ، آن را تذکر می داد و یا جایگاه قرار گرفتن آن را در میان 18 محور بیان میکرد.
خانم شادالویی با معرفی اعضای گروه خود و اعلام این که برای مدیریت موثر در برنامه های آغازین (صبحگاه ، ظهرگاه ویا هر اسم دیگری که بگذاریم ) ، حضور معاونان قبل از دانش آموزان در مدرسه الزامی است، خلاصه مباحث گروه اندیشه ورزان را از روی پوسترهایی که پیشنهادهای اعضاء بر آن نوشته شده بود ، به این شرح ارائه کرد:
*تقسیم بندی آیه های سوره های موردنظر برای تلاوت و اعلام آن ها به دانش آموزان ، برای بهره مندی بیشتر و با برنامه از آیات قرآنی؛
*استفاده از شیوه های گوناگون برای تلاوت قرآن ؛ مانند: خواندن قرآن توسط دانش آموزان قاری، پخش تلاوت های معروف از نوار ، تلاوت قرآن توسط معلمان و سایر همکاران فرهنگی در مناسبت های گوناگون ، تلاوت قرآن به صورت گروهی و هم خوانی در بیان معانی آیات ، و حفظ روزانه چند آیه از قرآن در ماه مبارک رمضان ( گفتنی است که در اجرای همه فعالیت های مربوط به مدیریت برنامه های آغازین ، باید به کوتاه بودن زمان برنامه ، دانش آموز پسند بودن ، جذابیت، غیر تکراری بودن و...توجه شود.)
*گروه بندی کلاس ها برای اجرای برنامه آغازین و سپردن کل مسئولیت اجرای مراسم به کلاس ها؛
*خواندن داستانک ها ی آموزنده در برنامه های آغازین ؛
*خواندن اشعار دلنشین و اثر گذار در برنامه های آغازین
*برگزاری مسابقه های درسی ، اعتقادی، هنری، بهداشتی، و انضباطی ؛ با پرسش های هدف دار و جایزه به برگزیدگان ؛
*اجرای طرح هدایت تحصیلی و شغلی مستمر (از اول ابتدایی تا پایان دبیرستان )در طول سال تحصیلی ، با معرفی رشته ها و مشاغل به دانش آموزان از طریق دعوت از صاحبان حرفه ها و مشاغل در حد برنامه های جذاب و اثر گذار کوتاه مدت؛
*معرفی متولدین هر ماه در پایان همان ماه ، تبریک گفتن به آن ها و انتخاب تعدادی از آن ها با قرعه کشی و اهدای هدیه (با در نظر گرفتن متولدین تابستان و تبریک به آن ها در پایان سال تحصیلی و یا آغاز سال تحصیلی جدید).
* معرفی دانش آموزان موفق از ابعاد گوناگون در روزهای متعدد هفته ؛
*خواندن سرود توسط گروههای دانش آموزی ویا پخش نوار های سرود مورد علاقه دانش آموزان ؛
*اجرای برنامه نیایش توسط دانش آموزان در روزهای مشخصی از هفته(مثلا"اول یا آخر هفته)؛
*محدود کردن حضور مدیر مدرسه در برنامه های آغازین به هفته ای مثلا” یک روز و بهره گرفتن از توان سایر همکاران ،ازجمله معلمان ، کتابداران ، مربیان تربیتی ، مربیان ورزش ، مشاوران و...؛
*توجه ویژه به ورزش ، و ورزش کردن معاونان و کادر مدرسه با دانش آموزان و نیز توجه به بازی های شاد و کودکانه ؛
*استفاده از سر گروههای کلاسی برای کمک به معاونان در اجرای مراسم آغازین؛
*استفاده از کلمات دلنشین توسط معاون مدرسه ، هنگام گشت و گذار در حیاط ؛
*حذف تذکرات بی مورد نصیحت گونه به بچه ها و استفاده از تذکرات چاپی و نصب بر تابلوی اعلانات ؛
*اختصاص زمان مناسب و حساب شده به تلاوت برخی از دعاها و زیارت نامه ها ( توسل ، کمیل ، آل یاسین ، عاشورا و...)، همراه با برنامه های جذاب ، اثر گذار و کوتاه مدت؛
*استفاده از نمایش نامه های عروسکی (عمدتا" طنز ) در برنامه های آغازین دوره ی ابتدایی به منظور ارائه ی پیام های بهداشتی و انضباطی به دانش آموزان؛
*معرفی کادر مدرسه در برنامه های آغازین (صبحگاه و یا عصرگاه)،در روزهای اول بازگشایی مدرسه؛
*انتخاب شعار هفته ، همراه با کار هفتگی در کلاس ، مانند نگارش مقاله ، انشا، تهیه روزنامه دیواری ،برگزاری مسابقه و...
دکتر مرتضوی از سخنگوی گروه اندیشه ورزان خواست ، بیش از این ادامه ندهد. از وی و همکارانش سپاس گذاری کرد و از معاونان حاضر خواست ، این گروه را تشویق کنند.


مدیریت زنگ تفریح
درباره مدیریت زنگ تفریح ، از سخنگوی گروه شایستگان ، خانم موسی الرضا دعوت کرد در این زمینه صحبت کند
اعضای این گروه بحث های خود را روی یک برگ کاغذ فهرست کرده بودند و سخنگوی آن ها ، هریک از موارد آن را می خواند و توضیح می داد .
وی در آغاز صحبت های خود ، به مقاله پژوهشی خوبی که از خانم دکتر زهرا بازرگان در شماره 22 فصلنامه ی مدیریت در آموزش و پرورش (تابستان1378)،در مورد مدیریت زنگ تفریح چاپ شده بود،اشاره کرد و از حاضران خواست حتما" آن را بخوانند . سپس مواردی را که در گروه روی آن توافق کرده بودند ، به این شرح اعلام کرد:
*حضور مستمر معاون در حیاط و نظارت مستقیم او بر دانش آموزان با حضور در حیاط مدرسه، می توان به حرف ها و مشکلات بچه ها گوش سپرد و حتی هنگام گشت و گذار ، حال خانواده های آنان را جویا شد،
*اختصاص دادن بخشی از حیاط مدرسه به هر کلاس برای ایجاد فضای سبز (کاشت گل و گیاه و...)،و نیز اختصاص بخشی برای مطالعه و بخشی برای بازی ها و ورزش های فردی و گروهی؛
*آزاد گذاشتن دانش آموزان در انتخاب بازی و فعالیت (در صورت صدمه نرساندن به دیگران)؛
*پخش سرودهای شاد و موسیقی های گوشنواز و روح بخش در زنگ های تفریح(با در نظر گرفتن مناسبت هاو...)؛
*به جای پیگیری سنتی غیبت بچه ها ، حضور در جمع دانش آموزان و جویا شدن از حال آن ها در زنگ تفریح روز بعد از غیبت ؛
*درخواست از دانش آموزان کلاس های بالاتر برای مواظبت از دوستان کوچک خود در زنگ تفریح و تذکر این مساله هر چند ماه یک بار ؛
*انتخاب تعدادی از دانش آموزان از گروه های گوناگون و تفویض اختیار کارهای مربوط به زنگ تفریح به آنان؛
*ایجاد تمهیدات انجام بازی های سالم هوشی ، علمی و سنتی در زنگ های تفریح؛ مانند شطرنج ، فوتبال دستی ، هفت سنگ و ...
خانم موسی الرضا ، تازه گرم شده بود که دکتر مرتضوی از وی و اعضای گروهش سپاسگذاری کرد و از گروه دیگری خواست به ارائه ی گزارش خود بپردازد.


معاون یک مدیر است

یادداشت های یک معاون مدرسه اشاره در سه شماره ی قبلی ، از حضور خانم ها تبریزی و دماوندی ، معاونان مدرسه ای که مدیریت آن را خانم تهرانی بر عهده دارد ،" در کارگاه آموزشی خلاقیت و نو آوری در برنامه های معاونان آموزشی مدرسه ها " که توسط اداره ی آموزش و پرورش و به مدرسی دکتر مرتضوی برگزار می شود ، سخن گفتیم. مدرس کارگاه ، هجده موضوع را به بحث و تبادل نظر گذاشته بود . وی برای گفت و گوی گروهی نخست که یک ساعت و نیم طول کشید ، پنج موضوع را مشخص کرده بود و از معاونان شرکت کننده که به گروههای هشت نفره تقسیم شده بودند ، خواسته بود در ارتباط با هر پنج موضوع بحث کنند .بعد از پایان بحث گروهی ، ارائه یافته ها توسط سخن گویان گروهها آغاز شده بود وبا وجود اینکه هر گروه ، راجع به هر پنج موضوع بحث کرده بود ، ولی با هدایت دکتر مرتضوی ، سخنگویان تنها به ارائه گزارش در یک محور خاص پرداخته بودندو...اکنون ادامه یادداشت ها را در پی می آوریم.پس از آنکه سخن گویان گروه های "اندیشه ورزان " و "شایستگان"، گزارش خودشان را در مورد مدیریت برنامه های آغازین و مدیریت زنگ تفریح ارائه دادند ، دکتر مرتضوی گفت: " تا پایان جلسه ی امروز ، وقت زیادی نداریم و هنوز ارائه گزارش سه موضوع دیگرباقی مانده است . پس از ارائه این گزارش ها تا شنبه آینده تعطیل هستند و دوباره هفته ی بعد در خدمتتان خواهیم بود و موضوعات دیگری را در پی می گیریم."
همهمه ای در سالن در گرفت و همه به دکتر مرتضوی ، از این که گفته بود تا شنبه ی آینده تعطیل هستید، اعتراض کردند. مدرس کارگاه حرفش را پس گرفت و گفت:" فی الواقع کارگاه تعطیل است .شما که باید به مدرسه بروید و به تمام معنا با بچه ها سروکار داشته باشید..."و بعد، از آقای آزادگر، سخنگوی " گروه گل سرخ محمدی" درخواست کرد ،خلاصه بحث های اعضای گروه در ارتباط با مدیریت شناخت فراگیران را در اختیار اعضای شرکت کننده در کارگاه قرار دهد.
آقای آزادگر ، به همراه آقایان شهرکی و قماشی که شناخت خوبی از کار با رایانه و چگونگی اتصال دستگاه پخش تصویر ویدیو پروجکشن به رایانه داشتند ، به جایگاه ارائه آمد و پس از دقایقی ، رایانه روشن شد و اولین تصویر پاور پوینتی که توسط اعضای گروه گل سرخ محمدی تهیه شده بود ، روی پرده افتاد.www.zibaweb.com
آقای آزادگر گفت، کلاسهای ICDL بالاخره به دردمان خوردند و از چیزهایی که در آنها یاد گرفته بودیم ، استفاده کردیم. بعد افزود : "باور کنید درست کردن پاورپوینت ،آن هم از نوع ساده ای که الان خواهید دید خیلی راحت است. من سخن گوی گروه شدم و قرار شد ،خلاصه مطالب را یادداشت کنم . ولی چون رایانه کیفی در اختیار داشتم و نرم افزارهای مرتبط با پاور پوینت هم در حافظه آن موجود بود ، هرچه را گفته و تصویب می شد ، بلافاصله تایپ می کردم و در یکی از قاب های پاورپوینت قرار می دادم." بعد، اولین تصویر را که مربوط به قاب اول بود ، روی پرده انداخت:
مدیریت شناخت فراگیران
گروه گل سرخ محمدی
سپس گفت : "من صحبت هایم را با ذکر خاطره ای مربوط به سال ها قبل آغاز می کنم . آن زمان در مدرسه ای بسیار بزرگ معاون بودم . مدرسه آنقدر بزرگ بود که در سه جای متفاوت ، صبحگاه تشکیل می دادیم.
در واقع، معاون مدرسه ای بودم که به غیر از من پنج معاون دیگر هم داشت و تعداد کلاس هایمان در سالهای گوناگون 40 تا 50 کلاس در نوسان بود . من خیلی روی شناخت دانش آموزان تاکید داشتم و دلم می خواست اسم و مشخصات و ویژگی های اختصاصی هریک از بچه ها را بدانم و در صورت لزوم ، اطلاعاتی را در اختیار همکاران معلم قرار دهم.
روزی سر صبحگاه ایستاده بودم و دانش آموزان ، پس از اتمام مراسم آغازین ، در صف های بهم پیوسته و پشت سر هم ، به کلاس می رفتند .
داشتم خودم را در شناخت فراگیران آزمایش می کردم . البته دی ماه بود و پس از گذشت چهار ماه ، بسیار طبیعی بود که من حداقل نام بچه ها را بلد باشم . واقعاً هم اینطور بود و همه را می شناختم. تا اینکه نوبت به دانش آموزی رسید که هنوز هم بعد از گذشت 20 سال ، به یادم مانده است؛ پسر بچه ریز نقشی که از مقابل دیدگان من رد شد و من هر چقدر در ذهن خود تلاش کردم ، نتوانستم اسم او را به یاد بیاورم . پیش خودم گفتم اکر یک وقت بخواهم او را صدا بزنم، چه می گویم ؟ مثلاً می گویم پسر بیا این جا ببینم؟! آیا می گویم آهای یا کوچولو؟! ویا... نفهمیدم آن یکی دو دقیقه چطور گذشت. بلافاصله خودم را به اتاقم رساندم و دفتر انضباطی کلاس ها را یکی پس از دیگری کنار گذاشتم تا به دفتر کلاس 82 و به صفحه ای رسیدم که عکس پسر بچه ی کوچک اندام را در آن چسبانده بودم . وقتی اسمش را خواندم و به یادم آمد که او را می شناسم نفس راحتی کشیدم و ..."
دکتر مرتضوی در این لحظه و ضمن تشکر از خاطره آقای آزادگر و تذکر اینکه وقتمان کم است و تا ساعت یک چیزی نمانده و باید علاوه بر آقای آزادگر، یک گروه دیگر هم گزارش بدهد ، گفت:" در مباحث آموزشی ، باید در نظر داشته باشیم که همواره کوچک ، زیباست. هیچ وقت به دنبال کار های بزرگ و یا کارهایی با تعداد افراد زیاد نباشید . در مدرسه های پر جمعیت ، کار شناخت دانش آموزان با مشکل مواجه می شود و ما به تمام معنا و از تمام ابعاد نمی توانیم بچه ها را بشناسیم ، در حالی که مسئله شناخت در مدرسه هایی با جمعیت تعداد و کلاسهای کم ، اثر بخش تر رخ می دهد."
آقای آزادگر، نمایش قاب های گوناگون پاورپوینت خود روی پرده و توضیح در مورد هریک از آنها را شروع کرد. وی گفت: "البته مثال های تجربی ما به هر سه دوره تحصیلی مربوط هستند و صد البته شما می توانید آنها را کاملتر کنید."
سپس موارد بحث شده در گروه خودشان را به این ترتیب روی پرده انداخت و هریک از آنها را توضیح داد که البته در اینجا از ارائه توضیحات اضافی خودداری می کنیم:


*برای شناخت دانش آموزان ،باید از طریق پرسش نامه هنگام ثبت نام و یا در مناسبت های دیگر اطلاعات اولیه را بدست آورد.
*برای تکمیل شناخت ، معاون همواره باید با دانش آموزان مشاوره عمومی داشته باشد.همچنین صحبت با دانش آموزان گوشه گیر را در دستور کار خود قرار دهد.
*در همه جلسات شورای معلمان ، باید وقتی به معاونان اختصاص یابد تا به صورت تبادل اطلاعات دوطرفه ، از معاونان به معلمان و از معلمان به معاونان ، در مورد دانش آموزانی که از نظر جسمی ، عاطفی ، درسی، خانوادگی و... مشکلاتی دارند و به همراهی بیشتر نیازمندند گفت و گو شود. البته در شناخت هر چه بیشتر فراگیران برجسته هم می توان در همین جلسات فعالیت کرد.
*در مدرسه هایی که بیش از یک معاون مشغول فعالیت است ، حتماً برای گروه ها و یا پایه های خاصی از دانش آموزان معاون مشخصی در نظر گرفته شود.
*معاونان می توانند ، بخشی از اطلاعات شناختی خودشان را از طریق گفت و گوی با حوصله با دانش آموزانی به دست آورند که از نظر انضباطی یا درسی مشکل دارند. همچنین ، گفت و گو با اولیای دانش آموزانی که مشکل رفتاری و یا یادگیری دارند نیز رهگشاست.
*معاونان می توانند ، تمام اطلاعات دانش آموزان را در دفتری ثبت کنند . در این دفتر می توان ،موفقیت ها و کاستی های احتمالی رفتاری و درسی دانش آموزان را درج کرد . باید دقت کرد ، اگر در این دفتر فقط ویژگی های منفی نوشته شود ، به سرعت کارایی خود را از دست خواهد داد . همچنین ، می توان دفتری ویژه برای معلمان درست کرد و از آنها خواست ، اطلاعات آموزشی و پرورشی خاصی را که در مورد هریک از بچه ها دارند ، برای آگاهی معاونان در آن درج کنند.
*دانش آموزانی را که مشکل و یا بیماری خاص فیزیولوژیک و یا مشکل ویژه جسمی دارند ، باید شناسایی کرد و این قبیل دانش آموزان را همواره مد نظر داشت.
*برای الگوسازی مثبت در میان دانش آموزان ، معاونان باید به طور مرتب دانش آموزانی را که از ابعاد گوناگون دارای موفقیت هایی هستند ، معرفی کنند . این معرفی می تواند به شیوه های گوناگون صورت پذیرد.
*عنصر مشاهده ، یکی از عوامل موثر در شناخت دانش آموزان است .
مشاهده دقیق رفتار دانش آموزان در کلاس ، حیاط مدرسه ، هنگام ورزش و... می تواند در شناخت کامل آنها به معاونان کمک کند .
*یکی از راههای شناخت دانش آموزان ، نظر خواهی از کارکنان مدرسه یا معلمان مرتبط ، طی سال تحصیلی ، در مورد هر دانش آموز است.
*خواستن قضاوت در مورد محیط خانه و افراد خانواده از خود دانش آموز ، یکی دیگر از راههای شناخت است.
*برگزاری مسابقه هایی در سطح مدرسه با عنوان "من کیستم؟" تا دانش آموزان خودشان را با انشا هایی با همین عنوان معرفی کنند.هم چنین می توان ، از نمایشنامه های مدرسه ای و تکنیک ایفای نقش و یا قضاوت نیز اضافه کرد تا بچه ها ، با ایفای نقش های گوناگون از انسان های بزرگسال ، خودشان را نشان دهند.
*در دوره ی ابتدایی ، دوختن روبان با رنگ های گوناگون در پایین مقنعه دانش آموزان دختر پایه های گوناگون ، برای شناسایی صف کلاس و تشخیص دانش آموزان ، هم به آنها و هم به معاونان کمک می کند.
*دادن شماره و کارت با رنگ های گوناگون به دانش آموزان پایه ها ، تعیین جا در صف و ایجاد نظم هنگام حرکت صف ها و آمد و شد را برایشان آسان می کند.
*اختصاص کارت انضباطی _ارتباطی برای هماهنگی موقعیت رفتاری _انضباطی مشترک هر دانش اموز در خانه و مدرسه ، به شناخت بیشتر و بهتر دانش آموزان می انجامد.
با پایان یافتن صحبت های آقای آزادگر ، دکتر مرتضوی از ما خواست ایشان و اعضای گروهشان را تشویق کنیم. سپس قرار شد صحبت های نماینده ی گروه پایندگان ، به عنوان آخرین گروه و پایان بخش مباحث روز اول کارگاه آموزشی معاونان باشد.
http://www.roshdmag.ir

***************

موی سر دانش آموزان


از دوره ابتدايي ام چيز زيادي به خاطر ندارم، به جز اينكه مدرسه ما يك ساختمان بسيار قديمي و تقريباً غيرقابل استفاده بود!
يك درخت توت پير كه خيلي ها مي گفتند قدمت 400 ساله دارد هم تنها بهانه تفريح و در واقع سايبان روزهاي آفتابي مان بود.
با اينكه همه مي گفتند هر لحظه احتمال ريزش ساختمان و زيرآوار ماندن چند صد دانش آموز وجود دارد اما به دليل تعداد زياد دانش آموزان ، همين ساختمان لرزان هم دو شيفته كار مي كرد: صبحها ما بوديم يعني حدود 20 كلاس 25 نفره دخترانه و عصرها پسركاني از گروه سني خودمان با همان تعداد و همان ازدحام.
آنچه كه از اين ازدحام و در شيفت عصر هميشه در ذهن من باقي خواهد ماند قيافه بسيار جدي و اخمهاي پررنگ آقاي ناظم بود كه معمولاً نيم ساعت قبل از حضور دانش آموزان در سركلاس خودش را به چارچوب در ورودي مدرسه فرتوت ما مي رساند.
مردي با كت و شلواري تقريباً رنگ و رو رفته، خط كشي به درازاي حدود 50 سانتي متر و البته يك ماشين مخصوص اصلاح موي سر.
اين ماشين را اغلب شنبه ها كه روز آغازين هفته بود در دستان آقاي ناظم مي ديدم.
بچه ها مي گفتند: ناظم با ماشين اش بر روي سر بچه هايي كه موهايشان كوتاه نشده خط مي اندازد و چون خوش سليقه است گاهي اشكال هندسي زيبايي هم طراحي مي كند
. www.zibaweb.com
آن روزها دقيقاً نمي دانستم منظور همكلاسي هايم از خط انداختن چه چيزي مي تواند باشد، فقط اين را به خوبي پذيرفته بودم كه يك دانش آموز پسر ابتدايي، راهنمايي و يا حتي متوسطه بايد كله اي صاف و برق انداخته داشته باشد تا بدين وسيله گوشهاي گاه پهن و بزرگش بيشتر بتواند مجال مانور بيابد!
كمي بعد و شايد پس از گذشت چند ماه، وقتي برادرم با چهره اي درهم و در حالي كه دستش را روي سرش گذاشته بود، به خانه آمد معني خط انداختن آقاي ناظم را هم به خوبي فهميدم!
او بر روي سر يك دانش آموز ضربدري جانانه طراحي كرده بود؛ دانش آموزي در مقطع دوم راهنمايي.
مهمترين توجيهش نيز بلند بودن موي سر دانش آموز تحت فرماندهي اش بود.
آن روزها براي دانش آموزان ما داشتن موهايي 5 سانتي متري شايد يك رؤيا بود و آنان مي بايست بلند كردن موهايشان را و احياناً طراحي مدلهاي "رپ"، "قارچي"، "آلماني" و هر آنچه كه در آن روزگار "مد" بود را فقط و فقط به تابستان موكول مي كردند چون تابستان ديگر خبري از آقاي ناظم، كت و شلوار معروفش، خط كش و صد البته ماشين بي رحم اش نبود.
به هر حال بار ديگر ماه مهر و زمان وداع با زلفكاني پريشان فرا مي رسيد؛ زلفكاني كه حالا براي خودشان كلي مدل پذير شده بودند.

٭ اجباري نيست، اجباري هست!


واقعيت اين است كه براساس شنيده ها و ديده ها، اغلب ما كوتاه كردن و در واقع ماشين كردن موي سر دانش آموزان پسر را به ويژه در مقاطع ابتدايي و راهنمايي اجباري تلقي مي كنيم لذا همچنان در ذهنمان يك دانش آموز در فصل تحصيل مساوي است با انساني با سر بي مو و يا موهايي مثلاً يك سانتي متري!
ابوالقاسم جامه بزرگ، مديركل دفتر پيش دبستاني و ابتدايي وزارت آموزش و پرورش اما در روزهاي اخير خبر جالبي را اعلام كرد و به خبرگزاريها گفت: ماشين كردن موي سر دانش آموزان اجباري نيست و در صورت رعايت بهداشت و شؤونات اسلامي چنين امري بي دليل و فاقد ضرورت است.
به اين ترتيب و با استناد به گفته هاي ابوالقاسم جامه بزرگ، مي بايد به ماشين هاي نمره 2 و 4 بدرود بگوييم و آنها را جزو ابزار به تاريخ پيوسته آموزش و پرورش بدانيم.
 در آيين نامه انضباطي وظايف دانش آموز در مدرسه نكاتي مطرح شده است مثلاً اينكه استفاده از لباس، كفش و جوراب ساده و اصلاح موي سر متناسب با شؤونات اسلامي براي پسران ضروري است و دختران هم مي بايد حجابي در حد اين شؤونات داشته باشند.
او اضافه مي كند: البته تأثير فرهنگ محلي در تعيين حد و حدود كوتاهي مو بسيار مؤثر است.
از جامه بزرگ مي پرسيم: اگر مدير مدرسه اي ماشين كردن سر دانش آموزان را اجباري كند تكليف چيست؟ و آيا اين كار براي وي تخلف اداري محسوب مي شود يا نه؟
مديركل دفتر پيش دبستاني و ابتدايي مي گويد: اين مسأله هم به عرف برمي گردد براي مثال ممكن است در مدرسه اي از مدارس تهران بنا به عرف منطقه، ماشين كردن موي سر اجباري باشد كه در اين صورت نمي توان بر مدير خرده گرفت و يا اينكه ممكن است در برخي مناطق كشور ماشين كردن براساس عرف موجود اجباري باشد لذا اگر مديري دانش آموزان را مجبور كند از ماشين نمره 2 يا 4 استفاده كنند تخلفي روي نداده است! اما اگر مخالف عرف عمل كرده باشد بي شك از او پاسخ خواهيم خواست.


٭ پيروي از يك سياست صد ساله
اما  تأثيرات تحقيرآميز ماشين كردن اجباري موي سر دانش آموزان.
رسيدن به تأثيرات منفي اين كار، مسأله اي نيست كه در لحظه و به طور اتفاقي به آن برخورد كرده باشيم بلكه امري است كه در واقع از ديد بسياري از مديران پرورشي و آموزشي ما پنهان مانده و مورد غفلت واقع شده است.
دكتر فربد فدايي، روان پزشك در اين خصوص به سياست يكپارچه سازي به عنوان يكي از اهداف فرهنگي و پرورشي در بين دانش آموزان ايراني اشاره مي كند و مي گويد: اين سياست بدان معني است كه هيچ تفاوتي بين دانش آموزان قايل نشويم و با متمايز كردن آنان زمينه احساس تفاوت و تبعيض را به وجود نياوريم كه كوتاه كردن موي سر به صورت قانوني براي همه دانش آموزان، از مواردي است كه براي رفع تبعيض به كار برده مي شود.
فدايي به تأثير منفي اين كار در درازمدت و در مقايسه بين دانش آموزان و ديگر گروههاي سني جامعه هم اشاره مي كند.
او خاطرنشان مي سازد: اين كار موجب مي شود دانش آموز احساس تفاوت كند و به خود بقبولاند كه با بزرگسالان و ديگر گروههاي سني يكسان نيست و همچنين احساس كند در مورد او و ديگران تبعيض روا داشته شده است.
به گفته اين كارشناس، سياست كوتاه كردن موي سر قدمتي بيش از يكصد سال دارد و به زماني برمي گردد كه نبود امكانات رفاهي و بهداشت عمومي پايين، مردم را وادار به اين كار مي كرده است.
وي اضافه مي كند: مردم در آن زمان براي جلوگيري از بيماريهاي پوستي و يا وجود حشراتي مثل شپش، موي دانش آموزان را كوتاه مي كردند لذا اصرار به ادامه اين سياست آن هم در شرايطي كه تقريباً همه خانه ها حمام دارند و كودكان و نوجوانان به طور مستمر استحمام مي كنند نه تنها كاري عبث و بي فلسفه است بلكه آرامش روحي و رواني را از دانش آموز سلب مي كند.
به گفته فربد فدايي، دانش آموزان در صورت اجباري بودن كوتاهي موي سر احساس اجحاف مي كنند.
او تصريح مي كند: اينكه دانش آموزي به آراستگي ظاهري خود توجه زياد داشته باشد مطلقاً چيز بدي نيست و آموزش و پرورش مطمئن باشد با اعمال اجبار و تغييرات ظاهري در دانش آموز، مطابق با ميل مسؤولان نمي توان تغييرات مثبت رفتاري را در او به وجود آورد.
دكتر فربد فدايي حتي از انجام اينكار به صورت داوطلبانه هم دفاع نمي كند و معتقد است: اگر بهداشت رعايت شود كوتاهي داوطلبانه موي سر يك دانش آموز هم بي پايه و اساس خواهد بود.

٭ به دنبال چه هستيم؟
محمود جوادي قره تپه، كارشناس ارشد مشاوره نيز ضمن اشاره به شرايط رواني موجود در نوجوانان كه بسياري از دانش آموزان هم در اين گروه جاي مي گيرند، مي گويد: دوره نوجواني، دوره اي است كه در آن دختران و پسران به مسأله زيبايي ظاهري خود بسيار اهميت مي دهند كه دليل اين حساسيت هم شرايط سني و نيازهاي آنان در اين دوره بوده كه با ديگر گروههاي سني متفاوت است.
او ادامه مي دهد: مورد توجه واقع شدن از نكاتي است كه اهميت به زيبايي ظاهري از سوي نوجوان را توجيه مي كند لذا در قالب حس استقلال طلبي و مطرح كردن خود به واسطه اين زيبايي نمايان مي شود.
به گفته جوادي دانش آموزان در اين سن به دنبال ارايه تعريف جديدي از خودشان هستند و دوست دارند جايگاهشان را در جغرافياي انساني تعيين كنند كه در اين ميان موي سر و نوع پوشش از جمله سلاحهايي است كه نوجوان پسر مي تواند به خوبي بر روي آن مانور دهد.
وي مي گويد: از آنجايي كه مدرسه محلي براي تلاقي شمار زيادي از نوجوان است و لزوماً بايد قوانين خاصي براي اداره بهتر و آسانتر آن وضع شود لذا اداره كردن مدرسه بسيار مشكلتر از جوامع كوچكي مثل خانواده است.
جوادي در توضيح قوانين وضع شده در مدارس كشور، به آيين نامه انضباطي دانش آموزان اشاره و تصريح مي كند: متأسفانه كلي گويي از جمله اشكالهاي وارده به اين آيين نامه است به طوري كه بي توجهي به جزييات و ارايه نشدن توضيحات لازم، همواره باعث بروز مشكل براي اولياي مدرسه، والدين و دانش آموزان مي شود.
او مي گويد: مثلاً گفته شده كه موي سر و پوشش دانش آموزان بايد مطابق با شؤونات اسلامي باشد اما حدود آن را مشخص نساخته و در نهايت اختلاف سليقه زيادي بين مديران مدارس ايجاد كرده است.
به عقيده جوادي نخستين گام در حل اين اختلافها، اعمال تغييرات گسترده در آيين نامه انضباطي دانش آموزان است تا بدين وسيله تعارضات موجود هم برطرف گردد
.

از جوادي در مورد نتيجه ايجاد تعارض در اين خصوص سؤال مي كنيم.
او مي گويد: طبيعي است كه تعارض همواره دردسرساز است و در اين مسأله خاص هم از سويي مقاومت دانش آموز نوجوان و علاقه مند به زيبايي ظاهري و از ديگر سو اصرار زياد اولياي مدرسه را براي به كرسي نشاندن ايده هاي فردي در پي دارد.

٭ انضباط گروهي يا تمايلات شخصي؟
جوادي به نياز زيبايي دوستي نوجوان هم اشاره مي كند و خاطرنشان مي سازد: بي شك اين نياز بايد در تغيير و تحولات آيين نامه اي لحاظ شود اما واقعيت اين است كه سيستم اداره مدارس ما هر شرايط ظاهري را نمي پذيرد زيرا پذيرش هر آنچه دانش آموز مي طلبد، انضباط گروهي را از بين مي برد.
اين مشاور به تلاش مديران و اولياي مدارس براي رسيدن به ارتباطي قوي و دوسويه با دانش آموز اشاره مي كند و معتقد است: اگر مدير، معاون، مشاور و يا معلمي بخواهد در برقراري ارتباط با دانش آموز موفق عمل كند بايد در وهله اول با او دوست باشد و اگر اين اتفاق رخ ندهد هيچ بخش ديگري از سيستم آموزش و پرورش در مدارس موفق نخواهد بود.
او مي گويد: لحاظ كردن شرايط سني، تعيين حدود، حذف تعارضات و جلوگيري از اعمال سليقه فردي در مورد مسايل پرورشي و تربيتي دانش آموز مي تواند يكپارچگي فكري را در بين اين گروه سني به همراه داشته باشد.
به گفته جوادي، دست اندركاران مدارس نبايد ارتباط قوي و دوسويه را به راحتي تخريب كنند، زيرا افت تحصيلي و عدم پذيرش شرايط حاكم بر محيط آموزشي از سوي دانش آموز، از حداقل پيامدهاي منفي اين بي توجهي خواهد بود.
اين كارشناس مي گويد: براي مثال اجباري كردن استفاده از ماشين نمره چهار چه چيزي را به ارمغان مي آورد؟ نظم را؟ نه! به هيچ وجه چنين دستاوردي حاصل اين ايده غيرمنعطف نخواهد بود. آخرين گفته هاي محمود جوادي قره تپه ما را به ياد يكي از گفته هاي معروف آلبركامو مي اندازد كه، "صداي اعمال از صداي كلمات رساتر است.
فرزانه غلامي

 

خاطره و تجربیات مفید از یک کارگاه آموزشی برای معاونین مدارس ، معاون مدرسه یک مدیر .... ما در این جلسه و جلسات سه گانه بعدی ، در مورد این 18 محور (که البته هر جلسه بین ...

تجربیات معاون آموزشی

www.bargozideha.com/tag/تجربیات-معاون-آموزشی
بسمه تعالی تجربیات خانم افشار خواه معاون مدرسه راهنمائی سعادت پیرو گفتمان ... اطلاعات دو طرفه از معاونان به معلمان و از معلمان به معاونان در مورد دانش آموزان صورت پذیرد.

تجربیات معاون آموزشی - سایت علمی و پژوهشی آسمان - ...

www.asemankafinet.ir/tag/تجربیات+معاون+آموزشی
یک تجربه عملی در مورد بررسی علل بی نظمی و بی انضباطی دانش آموزانو تلاش برای حل و .... برچسب ها : تجربیات معاون آموزشی,معاون مدرسه,تجربیات ارتقای شغلی معاون ...

تجربیات معاونین راهنمایی ناحیه1قزوین - معاون مدرسه راهنمایی ...

caspian4628.blogfa.com/cat-1.aspx
تجربیات معاونین راهنمایی ناحیه1قزوین - معاون مدرسه راهنمایی امام علی(ع) - تجربه بالاتر از ... ضمنا در این مورد بهتر است علاوه بر روشهای ابتکاری از 90روش تشویق دانش .... یکی از معاونین آموزشی حذف ومعاونت پرورشی آموزشگاه نیز بدلیل ادامه تحصیل از ...

تجربیات معاونین راهنمایی ناحیه1قزوین - تجربیات معاونین ...

caspian4628.blogfa.com/cat-7.aspx
تجربیات و پیشنهادات معاونین آموزشی مدرسه حضرت زینب(س) ... و ابزار دقیق شناسایی کرد و سپس با تفنگی بسیار حساس و دقیق آن را نشانه گرفت و مورد اصابت قرار ...

معاون آموزشی

nazem20.blogfa.com/
معاون آموزشی - مطالب ارزنده ای برای معاونین آموزشی و تبادل افکار. ... 29ـ مشكلات‌ عاطفي‌ خود را در سينه‌ دفن‌ نكنيد، اگر درد دلي‌ داريد با افراد مورد اعتماد ... می‌دانیم آنچه که امروز حرف اول را در مدرسه می‌زند انضباط است، انضباط اخلاقی و رفتاری دانش‌آموزان می‌تواند روی آموزش اثرگذار باشد. ..... خواهشمندیم که با تجربیات ارزنده خود ما را حمایت کنید .

معاون آموزشي ( وظايف ، مشكلات ، راهكارها ،...)

mnsr5472.tebyan.net/post/23
داراي وقار و جذبه باشيد تا بتوانيد راحتتر كنترل دانش آموزان و مدرسه را در دست ... سعي كنيد تمامي قوانين مدرسه را اجرا و رعايت كنيد هر گونه انعطاف و چشم پوشي بي مورد ... به نظر من اين توانايي معاون آموزشي يكي از مهمترين ويژگيهاي يك معاون آموزشي خوب ...

چالشها و اميدها در معاونت اجرايي مدارس

ghadirmasti.tebyan.net/post/5
تجربیات بیست و یک سال خدمت در نظام آموزش و پرورش به بنده آموخت که چگونه به یک ... نظم و انضباط در مدرسه در تعلیم و تربیت دانش آموزان، همواره نظم و انضباط آنها مورد ...

راهنمایی زینب کبری (س)ناحیه 1 همدان - ثبت تجربیات معاون ...

zinabcobra.blogfa.com/post-29.aspx
راهنمایی زینب کبری (س)ناحیه 1 همدان - ثبت تجربیات معاون پرورشی و آموزشی - ... محورهای خلاقیت و نو آوری در برنامه های معاونان آموزشی مدرسه ها: *مدیریت برنامه های ... *مدیریت هماهنگ سازی اعمال روش های انضباطی در مورد فراگیران از طریق همکاران. *مدیریت ...

تجربیات مدون معاونت و معاونت اموزشی مدرسه » دانلود تحقیق ، ...

mihandocs.com/104-تجربیاتمدون-معاونت-و-معاونت-اموزشی-مدرسه.html
۳ تیر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - برای جستجو لطفا یکی از بخش های مورد نظر را انتخاب کنید. - انتخاب همه ... عنوان مقاله : تجربیات مدون معاونت و معاونت اموزشی مدرسه. قالب بندی : doc.

راهکا رهای برای اجرای برنامه های معاونت آموزشی واجرایی در ...

gavrki.blogfa.com/post-203.aspx
لازمه پیشبرد هدفهای آموزشی در دبیرستان دخترانه ، داشتن مدیراو معاونین کاردان و شایسته .... تربرای استفاده از تجربیات و برنامه های آموزش مدیریت امکان پذیر می کند، قابل .... موضوع را مورد توجه قرار دهد، مستلزم تدابیر و راهبردهای آموزشی پیچیده‌ای است.

خاطره و تجربیات مفید از یک کارگاه آموزشی برای معاونین ...

ommatandreyhane.mihanblog.com/post/645
۲۶ شهریور ۱۳۸۹ ه‍.ش. - كسی نیست به این مسؤولان اداره بگوید اگر مدرسه معاون و ناظم نداشته باشد چه .... به درخواست دکتر مرتضوی ، برگه ای را که 18 محور مورد بحث در کارگاه ...

معاون اجرايي - تحقیق تجربیات برتر معاون اجرایی (1)

moaven-ejraey.blogfa.com/post/3
عنوان تحقیق: تجربیات معاون اجرایی –مشکلات –چالشها-راهکارها نام ونام خانوادگی ... نمون برگ تحویل وتحول گئاهینامه هامابین مدرسه واداره ......43 فرم سوابق .... آیا بخش نامه ها و دستورالعمل ها در مورد تشکیل بانک سوالات اجرا و عملی شده است ؟ 13.آیا نظارت بر ...

چگونه معاونان مدرسه مي‌توانند در ارتقاي كيفيت فعاليت‌هاي ...

pagohesh.blogfa.com/post-93.aspx
(3) - نشریه علمی پژوهشی اداره آموزش و پرورش شهرستان بابل. ... يك دفتر هم مخصوص ثبت فعاليتهاي همكاران با درج تاريخ مورد استفاده درست كردم تا همكاران ... معين همكاران سرگروه آموزشي را به مدرسه بفرستند تا همكاران مدرسه از تجربيات و راهنمايي‌هاي .... با اينكه معاون شدم ولي از اول سال با معلمان كلاس اول اين مدرسه تعامل بيشتري ايجاد كردم.

تجربیات یک معاون

lbn.blogfa.com/
تجربیات یک معاون - تجربیات - تجربیات یک معاون. ... آموزش و پرورش دزفول ... روزی که همه دیوارها، میزها و صندلی های مدرسه که از خواب تابستانی بیدار شده اند، به روی ... امام صادق (ع) در مورد كرامت و فضیلت این ماه می‌فرماید: آنگاه كه قیامت بر پا شود منادی ...

مقاله ای زیبا در مورد تجربیات معاون اجرایی مدارس - پاتوق ...

jalaltoroghi.blogfa.com/post/208
مقاله ای زیبا در مورد تجربیات معاون اجرایی مدارستقویم اجرایی سالانه مدرسه ابتدایینوشته شده توسط منبع برنامه سالانه و تقويم اجرايي مصوب مجتمع آموزشی پرورشی ...

تجربیات یک معاون پرورشی ابتدایی - بانک مقالات فارسی

papersky.ir/download/40836/تجربیات-یک-معاون-پرورشی-ابتدایی/
تجربیات یک معاون پرورشی ابتدایی ارتقای شغلی معلمان- تجربیات معاون پرورشی ابتدایی و نقش آن در مدرسه به همراهی تمامی فرم های مورد نیاز مقدمه کسی نمی‌تواند من.

تجارب مربی پرورشی برای ایجاد انگیزه در دانش آموزان برای ...

persianmaghale.com/تجارب-مربی-پرورشی-برای-ایجاد-انگیزه-در/
... ها را عهده دار است در راستای تحقیق عینی ایده مذکور طرح معاون پرورشی مدرسه تدوین گردید. ... این تجربیات معلم مشتمل بر ۵۳ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و ... و تشویق های کلامی و متنوع استفاده شود و مورد نقد و بررسی توسط خود دانش آموزان ...

برچسب معاونت آموزشی - article - مقاله

asrehjadid.blogsky.com/tag/معاونت-آموزشی
در کیفیت بخشی به امور مدرسه در ابعاد آموزشی و پرورشی باید به بازسازی الگوی ...... در کلاس و گفت و شنود کردن به نظرات همکاران در مورد تجربیات و ایده های یکدیگر.

تجربیات معاونت اجرایی مدرسه بایگانی - 9rton|كاملترين مرجع ...

www.9rton.ir/tag/تجربیات-معاونت-اجرایی-مدرسه/
۲۴ دی ۱۳۹۴ ه‍.ش. - شرح وظايف و مسئوليتهاي اینجانب به عنوان معاون اجرایی مدارس : تجارب و تبیین ... آموزش همکاران: تجربه 6 : گرد آوری آخرین اطلاعات در مورد دانش آموزان :

آموزش راهنمایی جوانرود - معاون مدرسه یک مدیر است

amozesh7035.blogfa.com/post-48.aspx
آموزش راهنمایی جوانرود - معاون مدرسه یک مدیر است - آموزش راهنمایی مدیریت آموزش و ... *خواندن سرود توسط گروههای دانش آموزی ویا پخش نوار های سرود مورد علاقه دانش آموزان ؛.

تجارب آموزشی - دبستان نبوت

www.nabovat1390.blogfa.com/post/5
دبستان نبوت - تجارب آموزشی - آموزشی - دبستان نبوت. ... با سپاس – حميدرضا مسقطيان – معاون اجرايي دبستان نبوت ناحيه 6اصفهان. اولين تجارب شغلي اين جانب به ...

تجربیات و نمونه فرم مفید برای مربیان عزیز پرورشی - سلام ...

salammorabbi.blogfa.com/category/1
تجربیات و نمونه فرم مفید برای مربیان عزیز پرورشی - مربیان ناخدای روح مدرسه اند. ... رامجری بخواند که هم به ذائقه دانش آموزان بخورد وهم مورد تایید مسئولین مدرسه باشد.

دبستان شهیداصلانی دیزیچه(شهرستان مبارکه) - تجربیات ...

dsh-aslany.blogfa.com/post/4/تجربیات-موفق-آموزشی
پس از اخذ مدرک فوق دیپلم آموزش ابتدایی ، به سمت معاونت دبستان علوی .... آن همراه است ، مدرسه و تمامی ارکان و برنامه های آن باید به طور مستمر مورد ارزشیابی قرار گیرد .

دانلود رایگان گزارش تخصصی معاون آموزشی : گزارش تخصصی ...

modir-madrese.asemanblog.com/post/4
نمونه گزارش تخصصی مرتبط با شغل معاون و مدیر مجتمع آموزشی و مدرسه 1. عنوان گزارش: ... تجربیات مدون معاون آموزشی مدرسه ارتقای شغلی ارشدبه خبره و خبره به عالی ... دیدگاههای مختلفی در مورد شیوه مدیریت مدارس وجود دارد عده ای از مدیران مدارس ریشه .

نادر سبحانی معاون اجرایی دبیرستان

nadersobhany.blog.ir/
محلی برای تبادل افکار با معاونین اجرایی مدارس کل کشور. ... در مورد سوالی که مطرح کردم وشما راهنمایی کامل فرمودین درس فناوری ساختمانهای فلزی با کد 2694 بود. ... از لطفی که به این مجموعه کردید سپاسگزاریم و امیدواریم همچنان با تجربیات ارزنده خود در ...

مجتمع آموزشي و پرورشي امام صادق (ع) - تجارب مجتمع

mojtameaemamsadegh.blogfa.com/post-11.aspx
شرح تجربه:این طرح که از بیستم مهرماه با همکاری مدیر ،معاون اجرایی و معاون مدارس ... شورای مدرسه ارائه دهند و معاونان مجتمع نظرات را جمع آوری و دفتر مورد نظر را طراحی و آماده ...

نمایشگاه یامهدی - آنچه معاون خوب باید بداند

www.eftekar21.blogfa.com/post/6
وي‍ژگي هاي معاون – تنبيه و تشويق و آثار آن بر روي دانش آموز- انظباط در مدرسه ... هدفهای آموزش وپرورش ازطریق مدرسه وبه وسیله ی نیروهای آموزشی وتربیتی آن محقق می شود .اگردانش .... اولين و اساسي ترين موضوعي كه بايد مورد توجه معلمان و مربيان قرار گيرد ...

آنچه یک معاون آموزشی باید بداند - گامهای معاونت آموزشی

farzaneh2611.blogfa.com/post-3.aspx
معاون از نظر اينكه در محيط مدرسه با دانش آموزان در ارتباط است از سپردن تعهد و قول ... عده اي بر اين پندارند كه اظهار محبت به فرد مورد تربيت ، او را لوس و از خود راضي بار ...

9 گزارش تخصصي معاون اجرايي مدرسه روش هاي انجام بهينه ...

ciblog.rozblog.com/.../9-گزارش-تخصصي-معاون-اجرايي-مدرسه-روش-هاي-انجام-بهينه-وظ...
۱۴ شهریور ۱۳۹۵ ه‍.ش. - 9 - گزارش تخصصی معاون اجرایی مدرسه : روش های انجام بهینه وظایف به ..... مقاله ای زیبا در مورد تجربیات معاون اجرایی مدارستقویم اجرایی سالانه مدرسه .

تحقیق معاون اجرایی مدارس

posthaa.ir/detail/تحقیق-معاون-اجرایی-مدارس/article/98/
جایگاه و نقش معاون مدرسه مطالبی ،خاطره و تجربیات مفید از یک کارگاه آموزشی برای معاونین مدارس معاون مدرسه یک مدیر . مقاله در مورد معاونت اجرایی ،مشاوره و نگارش پایان ...

دانلود مقاله ارتقاء رتبه شغلي عالی معاون اجرایی

city.sellfile.ir/prod-182023-ارتقاء+رتبه+شغلي+عالی+معاون+اجرایی.html
ارتقا رتبه شغلی عالی معاون اجرایی. ... در این میان معاون اجرایی در مدرسه همیشه در انجام کارها باید دقت لازم و کافی را داشته باشد و بتواند پرونده های ... معاونت اجرایی ، وظایف ، تجربیات ، راهکارها .... تجربه 6 : گرد آوری آخرین اطلاعات در مورد دانش آموزان : 16

گزارش ها - دبستان دخترانه امام رضا

5.bonyadfarhangi.aqr.ir/Default.aspx?PageId=164
اين همايش بزرگ با حضور معاونت آموزشي اداره كل و هيئت همراه ، رياست محترم اداره و كليه ... به استحضار می رساند به منظور اطلاع رسانی در مورد برنامه های آموزشی دخترمان از شما .... های درسی و نظارت بر آن ها طبق جدول زمان بندی به منظور تبادل تجربیات معلمان.

تجربیات یک معاون آموزشی - سایت تخصصی تجربیات ...

dabiran92.parsiblog.com/Posts/12/تجربيات+يک+معاون+آموزشي/
۲۵ تیر ۱۳۹۲ ه‍.ش. - تجربیات مدون شده یک معاون آموزشی جهت ارتقا شغلی خبره ، ارشد ، عالی. باید بپذیریم وقتی ... باید بپذیریم مسئولیت اولیای مدرسه بخصوص معاونین مسئولیتی بسیار خطیری می باشد و. ... گرد آوری آخرین اطلاعات در مورد دانش آموزان :.

azim313 - تجربیات مدون یک معاون

azim313.blogfa.com/post/12
متاسفانه گاه پیش می آید که برخی از همکاران این بازدیدها را به دید دخالت در امر آموزش خود می بینند لذا برای اجتناب از این امر ابتدا در جلسه شورای مدرسه در مورد علت و ...

نظم وانضباط وبرقراری آن در مدرسه

mhsoleimany7.blogfa.com/
همه مدیران و معلمان دوست دارند که مدرسه ای منظم، مرتب، آرام و همراه با ادب و احترام داشته .... برای اینکه مدرسه‌ای بانشاط داشته‌باشیم موارد زیر را در مورد انضباط رعایت کنیم: .... از جهت ديگر معاون آموزشي به عنوان يك الگو مي خواهد در دانش آموزان انضباط بوجود آورد ...

گزارش تخصصی معلمان بهینه سازی وظایف و مسئولیت های ...

edu-hesabi.ir/محصول-6187-گزارش-تخصصی-معلمان-بهینه-سازی-و/
۲۹ تیر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - لذا این موارد در آموزشگاهی مورد توجه قرار گرفته و می توان در این راستا تامل نموداینجانب تصمیم ... معاونت ، اجرایی ، مدرسه ، وظایف ، دانش آموز ... تجربیات خدمت در نظام آموزش و پرورش به بنده آموخت که چگونه به یک واحد آموزشی باید توجه شود ...

تجربیات معاون آموزشی مدرسه - قیمت 5,000 تومان - Selz.ir

https://selz.ir/قیمت-خرید/10496057-تجربیات-معاون-آموزشی-مدرسه
تجربیات معاون آموزشی مدرسه محدوده قیمت از 5000 تومان از فروشگاه سایت علمی و پژوهشی آسمان تجربیات دبیران اقدام پژوهی پروژه تحقیق.

وظایف روزانه معاون فن آوری آموزشی مدارس طبق آخرین شرح ...

www.himonif.com/.../وظایف-روزانه-معاون-فن-آوری-آموزشی-مدارس-طبق-آخرین-شرح-وظ...
خیلی مهم است که یک معاون فن آوری آموزشی مجموعه ی فعالیتهایی را که باید هر روز انجام ... تهیه مستندات آموزشی مناسب برای همکاران و دانش آموزان در رابطه با موضوعات مورد ...

دانلود تجربیات مدون معاون آموزشی - فروشگاه اصفهان فایل- ...

esffile.ir › بانک مقالات › تجربیات مدون فرهنگیان
فهرست مطالب تجربیات مدون معاون آموزشی. مقدمه ۴ ... محورهای خلاقیت و نو آوری در برنامه های معاونان آموزشی مدرسه ها ۷ ... لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

همه چیز درباره سیستم آموزشی در مدارس ژاپن

www2.roshtkhar.razaviedu.ir/Articles/ViewArticle.asp?ID=17599&activestatecode...
دانش آموزان بطور اجباری و رایگان مورد آزمایشات پزشکی قرار میگیرند. ... در مدرسه به آنها آموزش داده می‌شود که همیشه سه مداد تیز و تراش‌شده روی میزشان داشته ..... مديران و معاونين از رديف معلمان به استخدام در مي‌آيند ومعمولاً 15 تا 20 سال در كلاس درس آموزش داده اند. ... در آن تحصيل كرده ‌ها به سهولت اطلاعات و تجربيات آموزش را با هم در ميان مي‌گذارند .

[PDF]پژوهشنامه آموزشي ، شماره 120 دي ماه 1389 - پژوهشگاه مطالعات ...

rie.ir/uploads/pajoheshnameh120.pdf
درس پژوهي : راهبرد برتر معلمان براي تحول در مدرسه و كالس هاي درس- دكتر رضا ساكي ... معاون هماهنگي و آموزش مجتمع آموزش عالي پيامبراعظم )ص( - سيد علي شريف زاده .... های تربيتی در نظر داشته و با استفاده از روش های علمی، تجربيات خود را به محك بررسی و .... مطابق با بخشنامه ، آثار مذكور توسط دو نفر از داوران صاحبنظر مورد ارزيابي قرار ...

برگزاری جلسه کارگروه معاونین آموزشی مدارس جامعه تعلیمات ...

www.jte.ir/center-news/-/asset_publisher/9ODc/content/id/21994
اعضای کارگروه معاونین آموزشی، سرکار خانم شهپریان (دبستان نرگس)، جناب آقای زارع ... مجموع معاونین معزز بخصوص اعضای کارگروه سال تحصیلی گذشته، موضوعات زیر مورد ... و دوم آنکه حتی المقدور تجربیات ناب آموزشی مدارس را معاونین محترم آموزشی ...

تجربیات یک مربی بهداشت مدرسه شماره 1 - خدمات كامپيوتر و ...

finalshop.rzb.ir/post/223
با سلام امروز تجربیات یک مربی بهداشت مدرسه را براتون آماده کرده ام. این تجربیات در 57 ... تجربیات یک دبیر دینی عربی و قرآن و معاون آموزشی · تجربیات مدون یک ...

گزارش تخصصی معاون آموزشی مدرسه | جستجو در وبلاگها | ...

weblog24.site/list/گزارش-تخصصی-معاون-آموزشی-مدرسه.html
نتایج جستجوی عبارت گزارش تخصصی معاون آموزشی مدرسه از بین کلیه اطلاعات و ... های پرورشی قرآنی تربیت بدنی در مدرسه قرآنی امام حسن را مورد بررسی ارزیابی قرار داد. ... معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش پرورش گفت فقر مستندسازی تجربیات مدارس ...

راز موفقیت مدارس ژاپن - بنام خدای خوبان

kakash.persianblog.ir/post/5/
۲۱ آبان ۱۳۸۹ ه‍.ش. - فصل دوم: ویژگی های آموزش و پرورش کارا واثر بخش ژاپن ... کشور ژاپن مورد بررسی قرار می گیرد که بخش اعظم آن مربوط به نظام آموزشی کشور ژاپن می باشد. ...... در جهت استفاده از تجربیات سایر کشورهای جهان، و کاربردی کردن نتایج ...

گلچین خاطرات و تجربه های معلمان و دانش آموزان :: مرجعی برای ...

morabbee.ir/category/گلچین-خاطرات-و-تجربه-های-معلمان-و-دانش-آموزان/
مخاطب قرار دادم و گفتم: فردا باید همراه پدرت به مدرسه بیایی. گفت: آقا من ... چند سال پیش -به عنوان معاون آموزشی- شاگردان ممتاز کلاس ها را به اتاقم دعوت کردم. و از آن ها ...

الف - مدیریت در آموزش و پرورش

alef.ir/vdchvzniv23nkxd.tft2.html?241300
۲۰ شهریور ۱۳۹۳ ه‍.ش. - (البته دریافتی ثابت) مثلا کسی که با سمت مدیر مدرسه در آموزش و پرورش باز ... یا باید مدیران و معاونین قبلی این مدارس را برکنار کرد تا آموزگاران و دبیران در .... صادر می شود ولی بازنشستگان 87 وقبل از آن در این مورد مستثنی هستند؟

تجربیات مدون معاونت اجرایی مدرسه جهت ارتقا رتبه شغلی - ...

www.zarfile.com/product/.../تجربیات-مدون-معاونت-اجرایی-مدرسه-جهت-ارتقا-رتبه-شغ...
تجربیات مدون معاونت اجرایی مدرسه جهت ارتقا رتبه شغلی .... تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت ...

برگزاری جشنواره معرفی تجربیات برتر ارزیابی در مدارس ...

www.momtaznews.com/برگزاری-جشنواره-معرفی-تجربیات-برتر-ار/
رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش از برگزاری جشنواره معرف تجربیات برتر ... عرفی گفت: مدارسی که نتایج خوبی کسب کنند به عنوان مدارس برتر استان مورد تقدیر و ... برگزاری جشن ۶-۳۳ ۲۸شهرویور در مدارس ابتدایی سراسر کشور معاون آموزش ...

معاونت آموزش متوسطه شهرستان ملارد - مقالات

www.m-a-malard.ir/Articles
نقش معاونت پرورشی : معاونت پرورشی آموزش و پرورش از جمله بخش هایی است که در این .... در مورد دانش آموزان نیز، برخی از این روش هایی که به ادارات آموزش و پرورش توصیه ..... برای نقش‌آفرینی مدرسه به عنوان کانون کسب تجربیات تربیتی محله و جلوه‌ای از ...

گزارش تخصصی معاون اجرایی : گزارش تخصصی

گزارش-تخصصی.najiblog.com/tag/گزارش+تخصصی+معاون+اجرایی
نمونه گزارش تخصصی مرتبط با شغل معاون و مدیر مجتمع آموزشی و مدرسه 1 عنوان . ... معاون اجرايي - تحقیق تجربیات برتر معاون اجرایی (1) - امور اداري. .... پژوهی هفتم هشتم اقدام پژوهی در مورد اقدام پژوهی کلاس گزارش تخصصی ارزشیابی اقدام پژوهی کلاس اق ...

تجربیات مدون معاون آموزشی مدرسه - درباره ی ما

birdir041.ir/post/تجربیات-مدون-معاون-آموزشی-مدرسه.html
تجربیات مدون معاون آموزشی فتح بهرام آباد. مقدمه. باید بپذیریم وقتی که یک نظام آموزشی بر پایه تفکر مهندسی آموزش استوار گردد آسان تر می توانیم به آمال و اهداف ...

[PDF]چالشها و امیدها در معاونت اجرایی مدارس هاجر هاتفی

uppc.ir/do.php?downf=146174100701111.pdf
معاونت ، اجرایی ، مدرسه ، وظایف ، دانش آموز ... تجربیات خدمت در نظام آموزش و پرورش به بنده آموخت که چگونه به یک واحد آموزشی باید توجه شود تا هیچ گونه از برنامه ها. ی.

تجربیات آموزشی معاون آموزشی – معرفی و تبلیغ کانال های ...

telegram.servicebartar.ir › تبادل پست
۲۱ مهر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - ... استخدامی · مشاوره · Home | تبادل پست | تجربیات آموزشی معاون آموزشی ... محورهای خلاقیت و نو آوری در برنامه های معاونان آموزشی مدرسه ها ۷. برنامه های مفید و قابل اجرا ... موارد پيشنهادي در مورد كلاس ، آموزشگاه ، اداره ۵۱. چگونه فرهنگ پژوهش ...

ارتقاء کیفیت آموزشی با توسعه صلاحیت های علمی و حرفه ای ...

ea.medu.ir/portal/home.php?ocode=1000000335&block=news&id=219395
۳ آبان ۱۳۹۵ ه‍.ش. - معاون آموزش ابتدایی استان در دوره ضمن خدمت راهبران آموزشی: ... ارتقای سطح مهارت های حرفه ای معلمان و تبادل تجربیات آموزشی و پرورشی، جلوگیری از ... چندپایه و پیگیری اقدامات معلمان و مدرسه در زمینه شناسایی دانش آموزان با نیازهای ویژه و ... و توانایی برگزاری دوره های آموزشی ضمن خدمت مورد نیاز معلمان کلاس های چندپایه از ...

تجربه های تدریس | مدرسه نیوز

madresehnews.com/fa/2840
در این صفحه می توانید از تجربیات معلمان و دبیران در درس های مختلف استفاده نمائید. ... نکاتی در مورد املا ... معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش گفت: برای کاهش نرخ تکرار در دوره ابتدایی به ویژه پایه اول با برگزاری کلاس های آموزش خانواده برای ...

اقدام پژوهی معاون آموزشی | اقدام پژوهی ومقاله

coffinet.ir/?tag=اقدام-پژوهی-معاون-آموزشی
اقدام پژوهی و تجربیات ... اقدام پژوهی / عنوان : راهکارهای ایجاد انگیزه در کارکنان مدرسه / چکیده انگيزش از موضوعات و مفاهيم اساسي در ... چکیده: درمقاله ایی که پیش رودارید روش های افزایش پیشرفت درس زبان عربی دوم راهنمایی مورد بررسی قرار گرفته است.

تجربیات مدون آموزشی مدیر مدرسه ویژه ارتقا شغلی

bankmaghale.ir/تجربیات-مدون-آموزشی-مدیر-مدرسه-ویژه-ار/
بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دنلود تجربیات مدون آموزشی مدیر مدرسه ویژه ارتقا شغلی نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله ... تجربه ۴ : حضور مدیر و معاون و مشاور در بین دانش آموزان ۹ ... تجربه ۶ : گرد آوری آخرین اطلاعات در مورد دانش آموزان : ۱۰

[PDF]واحداهی آموزشی متوسطه - معاونت آموزش متوسطه

motevaseteh.farsedu.org/upload/40098/جشنواره%20تجارب%20برتر.pdf
وزارت آموزش و پرورش. اد. اره کل آموزش و پرورش فارس. معاونت. آموزش. متوسطه ... مخاطبین این جشنواره می توانند یک تا حداکثر سه مورد از تجربیات مفید و موثر مدیریتی ...

وظایف معاون اجرایی مدرسه - درباره ی ما

word041.ir/post/وظایف-معاون-اجرایی-مدرسه.html
تحقیق تجربیات برتر معاون اجرایی (1) بسمه تعالی عنوان تحقیق: تجربیات معاون اجرایی –مشکلات –چالشها-راهکارها نام ونام خانوادگی تهیه کننده:علی دهقانی

خلاقیت چیست ؟ - معاونت پرورشی و تربیت بدنی

parvaresh6640.persianblog.ir/post/28/
به همین ترتیب، در بیان خلاقیت، هرچه زمینه تجربیات فرد یا مکان ها، اشیا و سایر افراد ... اغلب کودک خلاق باید در موقعیت مدرسه بر اساس همنوایی کامل عمل کند . ... سیاه است و اگر در نقاشی اش از رنگ دیگری غیر از آن استفاده کند مورد تمسخر قرار می گیرد.

تجربیات معاونت اجرایی دبیرستان - پارسی مقاله!

parsiarticle.ir/articles/9997
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ ه‍.ش. - ... متفاوتی از خود … ادامه خواندن "تجربیات معاونت اجرایی دبیرستان" ... تجربه 6 : گرد آوری آخرین اطلاعات در مورد دانش آموزان : تجربه 7 : معرفی دانش ...

راه ایجاد انگیزه برای حضور دانش آموزان در نماز جماعت مدارس - ...

moradi134359.persianblog.ir/post/59/
۲۸ شهریور ۱۳۹۲ ه‍.ش. - احادیث و روایات زیادی در مورد اهمیت نماز جماعت ذکر شده که به چند مورد از آن ها ... من به عنوان معاون پرورشی وتربیت بدنی اداره آموزش وپرورش ناحیه یک ...

تکالیف خلاقانه و فعالیت مکمل آموزشی

rezap502.epage.ir/fa/module.content_Page.92.html
این برنامه ها در توسعه ی تجربیات تربیتی دانش آموزان نقش مهمی دارد (فراگیری مهارت .... همچنین در مدرسه طوری برنامه ریزی شود که معلم ودانش آموز اندیشه خلاق خودرا به کار ... 1- نیاز سنجی آموزشی : قبل از هدفگذاری و استخراج اهداف آموزشی مورد نظر می ..... ی آموزش مهارت های زندگی ، انتشارات معاونت فرهنگی و پیشگیری سازمان بهزیستی کشور .

يادآوري هاي مهم براي معاونين اجرايي تازه کار - نسخه قابل چاپ ...

amouzgar.com/anjoman/printthread.php?tid=1171
۲۴ دی ۱۳۹۲ ه‍.ش. - دوستان گرامي من تازه معاون اجرايي شده ام و اين کار را فوق العاده سخت ،حساس و .... سال و دوره مورد نظر بسته باشد و نگارش مدرسه مبدا و مقصد یکی باشد.

طرح تعالی مدیریت مدارس وشرکت آموزشگاه دراین طرح

n-eslam.khschool.ir/articles/viewArticle.asp?ID=87946
ازآن جا كه مفاهيم ارزشي و كليدي اين مدل ارتباط نزديكي با اهداف مورد توجّه در ... برنامه ی «تعالي مديريت مدرسه»آموزش و پرورش را به سمت يك سيستم آموزشي .... يكي از معاونين دفاتر آموزشي ابتدايي، دوره ي اول متوسطه، متوسطه ي نظري، فني و حرفه اي، كاردانش.

گروه معاونین آموزشی

moavenin.roomfa.com/
گروه معاونین آموزشی - سرپرستی مدارس جمهوری اسلامی ایران در کشورهای ترکیه، روسیه و آسیای ... در مورد دلايل ضرورت وجود ضوابط و روش كار مشخص براي دانش‌آموزان بحث مي‌كنيم. ... خاطره و تجربیات مفید از یک کارگاه آموزشی برای معاونین مدارس ، ... به خاطر همين بود كه من و معاون ديگر مدرسه ، هم خيلي ذوق زده شديم و هم به خاطر اينكه مسؤولان اداره ...

اقدام پژوهی معاون اجرایی درباره مشارکت اولیاء را در امور مدرسه

danesh-ju.com/اقدام-پژوهی-معاون-اجرایی-2/
۱ آبان ۱۳۹۵ ه‍.ش. - معاون اجرایی چگونه توانستم مشارکت اولیاء را در امور آموزشی ، پرورشی و عمرانی ... خورشید · تجربیات تجربیات معلم ابتدایی در افزایش نقش والدین در موفقیت ..... مشکل مورد نظر عدم انگیزه مشارکت اولیا در حل و فصل مسایل مدرسه بود.

اساسنامه‌ مدارس‌ نمونه‌ دولتي‌

www.nemoone5.ir/Default.aspx?PageId=51
... از تجربيات‌ حاصله‌ در ارتقاي‌كيفيت‌ آموزشي‌ ساير آموزشگاهها، مدارس‌ نمونه‌ (دخترانه‌، ... و تأييد مديركل استان‌ وموافقت‌ معاونت‌ امور آموزشي‌ يا فني‌ و حرفه‌اي‌ (بر حسب‌ مورد ) ...

تاثیر هوشمند سازی کلاس درس در تعمیق و سرعت یادگیری ...

tanvir.ir/fa/.../تاثیر-هوشمند-سازی-کلاس-درس-در-تعمیق-و-سرعت-یادگیری-دانش-آموزا...
۲ شهریور ۱۳۹۳ ه‍.ش. - در مدرسه هوشمند سخت‌افزار، نرم‌افزار، ارتباطات و تجهيزات كمك آموزشي از جمله الزامات ... همکاری احمد رضا شهریاری معاون هنرستان نمونه دولتی امام خامنه ای، آموزش و پرورش این ... و این امر می تواند منجر به اشتراك تجربيات موفق و برتر بین آنها گردد. بنابراین مدارس با ایجاد بسترهای مورد نیاز جهت هوشمندسازی کلاس ها می توانند از ...

شکایت از معاون یک مدرسه - فاش نیوز

fashnews.ir/fa/news-details/34450/شکایت-از-معاون-یک-مدرسه/
اگر فرد مورد اشاره(معاون مدرسه) با ارسال نظرات بی ربط و کلیک کردنهای عبث قصد دارد ... بنده نیز از معاون مدرسه (دبستان) شهید میرزا کوچک خان منطقه شش آموزش و پرورش ...

بانک مقاله های آموزشی و فرهنگی

mh1342.ir/
مدرسه جایی است برای انتقال دانش، تجربیات، ارزش‌ها، معلومات و فضایی برای تحقق اهداف اعتقادی، اخلاقی، فرهنگی، هنری، آموزشی و زیستی، جایی که تسهیلگر حرکت ...

معاونین اموزشی مدارس - Search by

go.speedbit.com/Search.aspx?q=معاونین%20اموزشی%20مدارس&start=71&s...
معاونین اجرای - تحقیق در مورد معاون اجرایی. گروه آموزشی پنجم و . ... تجربیات معاون ... راهنمایی زینب کبری (س)ناحیه 1 همدان - ثبت تجربیات معاون پرورشی و آموزشی -

چگونه می توانیم پرخاشگری را در دانش آموزان ابتدایی برطرف ...

mohammadsaberi.persianblog.ir/post/18/
۱۷ مرداد ۱۳۹۲ ه‍.ش. - صاحب نظران حوزه علوم اجتماعی در مورد پرخاشگری به دو گروه تقسیم شده ..... از مدیر و معاون آموزشی مدرسه سوالاتی در مورد وضعیت دانش آموز شد که آنها هم از ...

میگنا - تعامل والدین با مسئولان مدرسه

www.migna.ir/vdcdkx0f.yt0z96a22y.html
مهدي فيض» سرپرست معاونت پرورشي و فرهنگي وزارت آموزش وپرورش منصوب شد .... تحصیلی فرزندان دبستانی خود وظایفی به عهده دارد که چند مورد آن به شرح ذیل می باشد . ... مانند آمادگی ، تجربیات قبلی ، فعالیت دانش آموز ، نقش محرکهای درونی و بیرونی ...

تجربیات مدون مدیر و معاون اجرایی مدارس - نیک همکار

nikhamkar.ir/2962/تجربیات-مدون-مدیر-و-معاون-اجرایی-مدارس.html
تجربیات مدون مدیر و معاون اجرایی مدارس. دسته بندي ... تجربیات ارتقای شغلی فرهنگیان / معاون اجرایی / به همراه فرم. همگی ما می ... معلم الگوی مورد علاقه ی دانش آموزان است.

تجربیات معاون آموزشی | جستجو - وبلاگ

weblog24.click/list/تجربیات-معاون-آموزشی.html
حل امور انضباطی ، برخورد درست تربیتی ، كمك به دانش آموزان نیازمند بر قراری نظم از اركان امور آموزشي در هر مدرسه یا محیط آموزشي است یك معاون آموزشي باید از یك طرف ...

[PDF]درجه بندی و شرح وظایف کارکنان مدارس - سازمان سما

tshb.sazman-sama.org/my_doc/.../daraje%20va%20sharhe%20vazayef%20madares.p...
ﻫﻤﻜﺎري ﻣﺴﺘﻤﺮ ﺑﺎ ﻣﻌﺎوﻧﺖ ﺳﻤﺎ و ﻣﻌﺎوﻧﺖ آﻣﻮزﺷﻲ و ﭘﮋوﻫﺸﻲ ﺳﺎزﻣﺎن ﺑﺮاي اﺟﺮاي ﻃﺮ .... ﭘﻴﺶ ﺑﻴﻨﻲ و ﺑﺮآورد ﺑﻮدﺟﻪ ي ﭘﮋوﻫﺸﻲ ﻣﻮرد ﻧﻴﺎز ﻣﺪرﺳﻪ ﺑﺮاﺳﺎس ردﻳـﻒ ﻫـﺎ و ﻣـﻮارد ﻣﻨـﺪرج در ﺟـﺪول ﺑﻮدﺟـﻪ. ﭘﮋوﻫﺸﻲ.

دانلود آنلاین فایل و مقاله » دانلود تجربیات متصدی امور دفتری

adr1ta6.ir/post/008
۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ه‍.ش. - دانلود تجربیات مدون متصدی امور دفتری ... شرح وظایف معاون اجرایی مدرسه . ... راه ها و توصیه هایی برای ارتقای انگیزه های آموزشی در مدارس و سایر محیط ...

پروژه برای ارتقا رتبه شغلی عالی معاون اجرایی

deputy-manager.dibablog.com/
۲۱ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - تجربیات برای رتبه عالی معاون اجرائی مدرسه,تجربیات معاونت اجرایی مدرسه, ..... [DOC]دوره های آموزشی مورد نیاز جهت ارتقا رتبه - مدیریت تشکیلات

تجربیات برای ارتقای شغلی ارشد به خبره - سایت پروژه های ...

elmiproje.ir/tag/تجربیات-برای-ارتقای-شغلی-ارشد-به-خبره
همچنین بعد از اینکه روی هرکدام که خواستید کلیک کردید وارد صفحه تحقیق مورد نظر می ... تجربیات مدون آموزشی آموزگار ابتدایی شماره 5 ... تجربیات معاون آموزشی مدرسه.

مقاله ارتقا شغلی خبره و عالی و تجربیات مدون معاون آموزشی (2) ...

atozfile.ir/?p=5218
۵ شهریور ۱۳۹۵ ه‍.ش. - مقاله ارتقا شغلی خبره و عالی و تجربیات مدون معاون آموزشی (2) و ذكر راهكار ها و پيشنهادات ... و دقیقترین مقاله ایست که در مورد پست معاون آموزشی در قالب ورد و قابل ... 14- نظارت بر حسن انجام فعالیت ها و وظایف کارکنان مدرسه و ارزشیابی ...

نسخه چاپی

javanonline.ir/fa/print/439516
۳ اسفند ۱۳۸۹ ه‍.ش. - رضا صادقی، معاون آموزشی یک مدرسه در شهرستان ورامین که امسال امور ... بسته شدن دست مدیر مدرسه می‌داند و می‌افزاید: براساس جدول مورد نظر، مدارس درجه 3 و ...

معاون اجرایی،تجربیات معاون اجرایی،مشکلات و راهکارهای معاون ...

tjrbyat.arisfa.com/معاون+اجرایی،تجربیات+معاون+اجرایی،مشکلات+و+راهکارهای+معاون+اج...
معاون اجرایی،تجربیات معاون اجرایی،مشکلات و راهکارهای معاون اجرایی مدرسه،معاون دفتر ... و فرصت های معاون اجرایی - تـجربیات مـدون فـرهنگیان و کارمندان - تجربیات معلمان. ... فرم های مورد نظر را بصورت خام،فرمت ورود در کمتر از 10 ثانیه تحویل بگیرید.

مدیر و معاونین مقطع ابتدایی ازبین معلمان همان مقطع انتخاب ...

avayefarhangi.ir/?p=11931
۱۲ تیر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - آوای فرهنگی:معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش خطاب به مدیران کل ... کار پسندیده ای است خواهشمند است در مورد متوسطه دوم هم رئیس مدارس از میان ...

پیشنهاد معاون اجرایی مدارس sarfun.ir - خانه

khazesh.ir/search/پیشنهاد+معاون+اجرایی+مدارس+sarfun.ir
تجربیات معاون اجرایی تحقیق ارتقای شغلی معاون اجرایی ... تجربیات معاون اجرایی ... دانستی های معاونت اجرایی - چگونه یک مدرسه زیبا … دانستی های معاونت اجرایی ...

معاونت آموزشی - دبیرستان انرژی اتمی

www.aehighschool.com/?p=150
معاونت آموزشی یک واحد برنامه ریز و هماهنگ کننده برنامه های مختلف آموزشی است و هدف ... در رساندن ایشان به حداکثر اهداف آموزشی مورد انتظارشان هر روز پر رنگ تر می شود.

UNICEF جمهوری اسلامی ایران - مرکز رسانه ها - تجربیات آموزشی ...

https://www.unicef.org/iran/fa/1562_10883.html
۲۶ بهمن ۱۳۹۴ ه‍.ش. - تجربیات آموزشی ارزشمند ایران؛ الگویی برای کشورهای منطقه ... در مورد موضوع کودکان بازمانده از تحصیل، آقای دکتر فانی بیان نمودند: وزارت ... در حال حاضر 110 مدرسه در کشور تنها با یک دانش آموز و 4800 مدرسه با کمتر از 5 دانش آموز اداره می شوند. ... در این جلسه تعدادی از معاونین وزارت آموزش و پرورش از جمله آقای خلیل الله ...

نقش و جایگاه مربیان پرورشی - آفتاب

www.aftabir.com › مقالات › علمی و آموزشی › آموزش و پرورش
۵ اسفند ۱۳۸۷ ه‍.ش. - جوادی آملی مورد بررسی و کنکاش قرار می گیرد که با هم آن را از نظر می گذرانیم. .... این که گفتند: انجمن اولیای منزل و مدرسه، برای همین جهت است که تعامل باشد. .... سخنرانی در همایش معاونین و مربیان تربیتی استان مازندران؛ حسینیأ هدایت ...

گزارش تخصصی معلمان بهینه سازی وظایف و مسئولیت های ...

dl-project.ir › فروشگاه › گزارش تخصصی معلمان › گزارش تخصصی معاون اجرایی
۲۳ مرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - عنوان : ارائه راهکار ها و تجربیات مدون در رابطه با بهینه سازی وظایف و ... اگر خوب دقت شودو مورد توجه قرار گیرد تمام امورات در هر واحد آموزشی به کادر ...

كدام مدرسه؟ غیرانتفاعی یا دولتی - شهروند دردمند

mrasadi.ir/2493/كدام-مدرسه؟-غيرانتفاعي-يا-دولتي/
قطعاً نوع مدیریت در این گونه مدارس متفاوت است و کادر اجرایی و آموزشی مدرسه، مباحث ... دانش‌آموزان با معلمان وجود ندارد و اولیا صرفاً با مشاور، معاون و مدیر مدرسه در تماس هستند و … .... در مورد نگاه پادگانی باید بگم من همین تجربه همسر شما را در دبستان پسرانه رفاه داشتم. ... بهرخال تشکرمی کنم که تجربیات خود را در اختیارمون گذاشتید .

تجربیات مدون معاون مدرسه ابتدایی جهت ارتقا شغلی

mofidfile.ir/prod-202732-تجربیات+مدون+معاون+مدرسه+ابتدایی+جهت+ارتقا+شغلی.ht...
نمونه ای ازتجربیات مدون معاون پرورشی مدرسه ابتدایی جهت ارتقا شغلی. ... بیان شده ابتدا مورد بررسی قرار گرفته ،پس از آن راهکارهای و پیشنهادهای سازنده و ... سه فرم اول داده شده توسط آموزش و پرورش نیز در اول تحقیق آمده است که شما فقط کافی است ن .

برنامه سالانه و تقویم اجرائی دبستان - آموزشگاه حافظ

hafezacademi.persianblog.ir/post/5/
۲۶ شهریور ۱۳۹۱ ه‍.ش. - مدرسه یک سازمان با مجموعه هدفمند است که هدف اصلی آن آموزش و تربیت ... 4 - اعلام نیاز معلمین به وسایل و امکانات مختلف آموزشی و تهیه لوازم مورد ... مدیر و معاون آموزشی و آموزگاران ... 3 - ایجاد صندوق پیشنهادات و انتقادات ویژه دانش آموزان و رسیدگی به آنها و همچنین استفاده از تجربیات و پیشنهادات کارکنان مدرسه در تمامی زمینه ...

مصاحبه با معاون آموزش ابتدايي - اداره كل آموزش و پرورش شهر تهران

tehranedu.ir/Modules/Article/View.aspx?page=1091&mid=4240&ItemID=29
۱۷ آذر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - فریبرز حمیدی معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش شهر تهران در گفت و گو با ... ابتدا در مورد تحصیلات و مدارج شغلی خود بفرمایید : ... معاون رسانه ای ، مدیریت مدرسه و معاون سازمان انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش فعالیت داشته ام . ... و تربیت در ایران هستند و تجربیات خوبی در این زمینه دارند و سیاست های 5 گانه ...

[PDF]ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﺳﺎﻻﻧﻪ

es.sums.ac.ir/Media/Default/فایلهایpdf/برنامه%20ها%20سایت.pdf
ﺭﺷﺪ ﺁﻣﻮﺯﺷﻲ ﻭ ﭘﺮﻭﺭﺷﻲ ﻓﺮﺯﻧﺪﺍﻧﺸﺎﻥ ﺑﻮﺩﻩ ﻭ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﺯﻣﻴﻨﻪ ﻳﺎﺭ ﻭ ﻳﺎﻭﺭ ﻣﺴﺌﻮﻟﻴﻦ ﻣﺪﺭﺳﻪ ..... ﺩﺭ ﺩﺭﻭﺱ ﻓﻴﺰﻳﻚ ﻭ ﺭﻳﺎﺿﻲ ﺗﺠﺮﺑﻴﺎﺕ ﻣﻮﻓﻖ ﻭ ... ﻫﻤﻮﺍﺭﻩ ﺑﺎ ﻣﺴﺌﻮﻝ ﻫﻤﺎﻫﻨﮕﻲ ﻣﺸﺎﻭﺭﺍﻥ ﺁﻣﻮﺯﺷﻲ ﻭ ﻣﺪﻳﺮ ﻭ ﻣﻌﺎﻭﻥ ﺳﺎﻝ ﭼﻬﺎﺭﻡ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ.

تحقیق درباره آنچه یک معاون آموزشی باید بداند - کمپ ایران

campiran.ir/محصول-2-تحقیق-درباره-آنچه-یک-معاون-آموزش/
۲۶ مرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - صفحه اصلی اخبار تحقیق درباره آنچه یک معاون آموزشی باید بداند ... شرح وظایف معاون آموزشی مدرسه: ... نمونه تجربیات یک معاون اجرایی در مدارس.

صفحه نخست - *. آموزش و پرورش ابرکوه .* - apabarkooh

www.abaredu.ir/web/apabarkooh/home
پنجمين جلسه شوراي آموزش و پرورش شهرستان ابركوه در سال 95 در سالن شهيد عادلزاده .... بچه های رنگین کمان; افتتاح مدرسه خیری فاطمه الزهرا(س) و فاز دوم ساختمان آموزشی ...

برنامه سالانه مجتمع آموزشی وپرورشی ایثار - پرورشی

educastion.persianblog.ir/post/11/
۳۱ فروردین ۱۳۹۲ ه‍.ش. - طرحها و پروژه های آموزشی سالانه مجتمع آموزشی ایثار در سال92-91. ... فعالیتهای آموزشی مدرسه می باشدکه در نخستین جلسه ی شورای دبیران وآموزگاران تشکل ... معاون پرورشی. 4 ..... 2- تهیه امکانات مورد نیاز جهت تبلیغات دانش آموزان در انتخابات .... آنها و همچنین استفاده از تجربیات و پیشنهادات کارکنان مدرسه در تمامی زمینه ها.

طرح معاون پرورشی - گروه های آموزشی استان بوشهر

bu-edugroup.ir › ... › بخش ویژه همکاران غیر آموزشی › مربیان پرورشی

جستجوهای مربوط به در مورد تجربیات معاون آم

توجه شما را به 7 محصول پر مخاطبی که همراهان وبسایت ما از انها استقبال کردند جلب میکنیم :


1-بسته تحقیقی و اموزش درمان زودانزالی مخصوص اقایان بشتابید ( کلیک کنید )


2-اموزش چگونه همه را عاشق خود کنیم ( جهت مشاهده کلیک کنید )


3-اموزش درامد میلیونی از تلگرام بشتابید ( جهت مشاهده کلیک کنید )


4-بزرگ ترین بسته دعاهای بخت گشا - ازدواج - رزق و روزی


5-بزرگ ترین بسته علوم غریبه و باستان شناسی و دفینه یابی و گنج یابی

6-اموزش کسب درامد اینترنتی ( بسیار جامع ) با کار در خانه میلیاردر شوید


7-مجموعه بزرگ اموزش رانندگی و سوالات ایین نامه


.