Code Center
اولین زائر آرامگاه امام حسین چه کسی است؟جابر بن عبدالله انصاری
پنجشنبه 28 دی 1396
تبلیغات
پنل کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
عقیدتی و مذهبی
اخبار روز
عضویت
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
خبرنامه
خبرنامه
با عضویت در خبرنـــــــــامه می توانید آخرین مطالب سایت را در ایمیل خود دریافت کنید .

هایپرتمپ دات آی آر
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
نمونه سوالات ایین نامه رانندگی

معرفی محصولات

اولین زائر آرامگاه امام حسین چه کسی است؟جابر بن عبدالله انصاری
 • تعداد بازدید : 111
 • اولین زائر آرامگاه امام حسین چه کسی است؟جابر بن عبدالله انصاری

   

   

   

  نخستین زائر قبر امام حسین چه کسی بود و چگونه به زیارت رفت؟

  فرهنگ > دین و اندیشه - منابع تاریخی زیارت قبر امام حسین(ع) را توسط جابر دو گونه، گزارش کرده اند. گزارش نخست، زیارت جابر را همراه با عطیه عوفی، به طور مسند و با تفصیل گزارش کرده، گزارش دوم، زیارت جابر را به همراه ملاقاتش با اسرای اهل بیت(ع) که از شام بازگشته‌اند، آورده است.

  جابر بن عبدالله انصاری1؛ نخستین زائر قبر امام حسین(علیه السلام) بود. منابع تاریخی زیارت قبر امام حسین(علیه السلام) را توسط جابر دو گونه، گزارش کرده اند. گزارش نخست از طبری شیعی است که زیارت جابر را همراه با عطیه عوفی، به طور مسند و با تفصیل گزارش کرده، اما در آن، سخنی از ملاقات وی با اهل بیت امام حسین(علیه السلام)به میان نیاورده است. گزارش دوم از سید ابن طاووس است که زیارت جابر را بدون همراهی عطیه و به اختصار، بیان کرده و به دنبال آن، ملاقات جابر را با اسرای اهل بیت(علیهم السلام) که از شام بازگشته‌اند، آورده است. ابتدا گزارش طبری و سپس گزارش ابن طاووس را بررسی می کنیم.
  عماد الدین طبری (متوفای 525 ق) در بشارة المصطفی به سندش از عطیة بن سعد بن جناده کوفی جدلی نقل کرده که گفت: با جابر بن عبدالله به قصد زیارت امام حسین(علیه السلام) حرکت کردیم، چون به کربلا رسیدیم جابر به سوی فرات رفت و غسل کرد، سپس پارچه ای به کمر بست و پارچه ای به دوش انداخت و عطر زد، سپس ذکرگویان به سوی قبر امام(علیه السلام) رفت. وقتی نزدیک قبر شد، گفت: دستم را بگیر و روی قبر بگذار. من دستش را روی قبر گذاشتم. جابر خود را به روی قبر انداخت و آن قدر گریه کرد که بی هوش شد. بر او آب پاشیدم تا به هوش آمد. آن گاه سه بار گفت: ای حسین! سپس گفت: دوست پاسخ دوستش را نمی دهد. بعد ادامه داد: تو چگونه جواب دهی در حالی که رگ های گردنت را بریدند و بین سر و بدنت جدایی انداختند. گواهی می دهم که تو فرزند خاتم پیامبران و پسر سرور مؤمنان و هم پیمان تقوا و از نسل هدایت و پنجمین نفر از اصحاب کسایی؛ فرزند سرور نقیبان و پسر فاطمه(علیها السلام) سرور زنانی و چرا چنین نباشی که سالار پیامبران با دست خویش غذایت داده و در دامان متقین تربیت شده ای و از سینه ایمان، شیر خورده ای و از دامان اسلام برآمده ای. خوشا به حالت در حیات و ممات. اما دل مؤمنان در فراق تو ناخرسند است و شک ندارد که آن چه بر تو گذشت، خیر بوده است. سلام و خشنودی خدا بر تو باد. شهادت می دهم که تو همان راهی را رفتی که برادرت یحیی بن زکریا پیمود.
  آن گاه نگاهی به اطراف قبر افکند و گفت: سلام بر شما ای جان های پاک که در آستان حسین(علیه السلام) فرود آمدید. گواهی می دهم که شما نماز را بر پا داشته و زکات پرداختید، امر به معروف و نهی از منکر کردید و با ملحدان جهاد نمودید و خدا را پرستیدید تا آن که مرگ شما را فرا رسید. سوگند به خدایی که محمد(صلی الله علیه وآله) را به حق فرستاد، ما در راهی که رفتید، شریک شماییم.
  عطیه گفت: به جابر گفتم: چگونه با آنان شریکیم در حالی که نه ]با آنان[ دشتی پیمودیم و نه از بلندی و کوه بالا رفتیم و نه شمشیر زدیم، اما اینان سر از پیکرهای شان جدا شد، فرزندان شان یتیم گشتند و همسران شان بیوه شدند؟
  جابر گفت: ای عطیه! از حبیبم رسول خدا(صلی الله علیه وآله) شنیدم که می فرمود: هر کس گروهی را دوست دارد در عمل آنان شریک است. سوگند به آن که محمد(صلی الله علیه وآله) را به حق به پیامبری فرستاد نیت من و نیت یارانم همان است که حسین(علیه السلام) و اصحابش داشتند. مرا به سوی خانه های کوفیان ببر. چون مقداری راه رفتیم، به من گفت: ای عطیه! به تو وصیتی بکنم؟ گمان نکنم پس از این سفر، دیگر تو را ببینم. دوست دار خاندان محمد(صلی الله علیه وآله) را دوست بدار تا وقتی در دوستی باقی است، دشمن خاندان محمد(صلی الله علیه وآله) را تا زمانی که دشمن است، دشمن بدار، هر چند اهل نماز و روزة بسیار باشد. با دوست دار آل محمد(علیهم السلام) مدارا کن; او هر چند به سبب گناهانش بلغزد، اما گام دیگرش با محبت این خاندان ثابت می ماند. دوست دار آل محمد(علیهم السلام)به بهشت می رود و دشمنان شان به دوزخ.
  نکته شایان توجه در این باره آن است که علامه سید محسن امین پیش از نقل خبر عطیه، می گوید که من این خبر را از کتاب بشارة المصطفی و غیر آن نقل می کنم و بعد از نقل خبر یاد شده، اضافاتی درباره ملاقات جابر با اهل بیت(علیهم السلام)و این که این حادثه در اربعین اتفاق افتاده، آورده است که در کتاب بشارة المصطفی موجود نیست (اعیان الشیعه، ج4، ص 47 و لواعج الأشجان، ص 240). این امر، حاکی از آن است که وی چنان که خود گفته آن اضافه را از کتابی غیر از کتاب طبری آورده است. در این میان، برخی محققان معاصر (قاضی طباطبائی، همان، ص 182 به بعد; جعفر سبحانی، شخصیت های اسلامی شیعه، ج2 ، ص 79) برای این که اثبات کنند این قسمت زیادی نیز از کتاب بشارة المصطفی است به توجیهاتی متوسل شده اند که قابل پذیرش نیست، از جمله آن که نسخة بشارة المصطفی ناقص به دست ما رسیده است و احتمال دارد که در نسخه کامل کتاب یاد شده این زیادی باشد، چنان که شیخ حرّ عاملی گفته است که این کتاب، هفده جزء دارد (امل الآمل، ج2، ص 234) ولی آن چه اکنون از کتاب طبری با تصحیح و تحقیق، چاپ شده، یازده جزء است. بنابراین، امکان دارد این حدیث تقطیع شده به دست ما رسیده باشد و آن قسمت اضافی که علامه امین آورده است، از نسخه ای کاملی بوده است که در دست رس وی بوده است.
  احتمال دیگری که داده شده آن است که محدثان پیش از طبری، روایت را تقطیع کرده و طبری قسمت مربوط به ملاقات جابر را با اسرا نیاورده است. (قاضی طباطبائی، همان، ص 215 به بعد).
  در پاسخ چنین توجیهاتی باید گفت که اولاً: در بسیاری از موارد، ناقص بودن نسخه کتابی کهن، به سبب از بین رفتن صفحات اول یا آخر آن هاست، نه آن که از وسط کتاب، صفحاتی از بین رفته باشد، آن هم ادامة یک خبر!، ثانیاً: علامه مجلسی (متوفای 1111 ق) که معاصر شیخ حر عاملی (متوفای 1104ق)
  اما سید ابن طاووس جریان زیارت جابر را این گونه، گزارش کرده است:
  چون اهل بیت حسین(علیهم السلام) از شام به عراق آمدند، به راهنمای کاروان گفتند که ما را از کربلا عبور بده. آنان چون به قتل گاه رسیدند، جابر بن عبدالله انصاری و جمعی از بنی هاشم و مردان خاندان رسول خدا(صلی الله علیه وآله) را ملاقات کردند که برای زیارت قبر حسین(علیه السلام)آمده بودند. همه شروع به گریه و ناله نمودند و بر صورت های شان سیلی می زدند و به گونه ای عزاداری و نوحه سرایی می کردند که جگرها را آتش می زد. زنان منطقه عراق نیز نزد اهل بیت(علیهم السلام) آمده و آنان نیز چند روزی عزاداری کردند.

  پی نوشت:
  جابر بن عبدالله بن عمرو بن حزام (حرام) بن ثعلبه انصاری از اصحاب برجسته رسول خدا(صلی الله علیه وآله)، امیرالمؤمنین(علیه السلام) و چهار امام بعدی بوده است و در جریان عقبه دوم که کودکی بیش نبود، همراه پدر در جمله هفتاد تنی بود که با رسول خدا(صلی الله علیه وآله)بیعت کرد و در بیعت رضوان (شجره) شرکت داشت. (ابوالقاسم سلیمان بن احمد طبرانی، المعجم الکبیر، ج2، ص 180 181) کشّی درباره او نوشته است: «جابر از پیشتازان گرد آمده اطراف وجود علی(علیه السلام) و جزء گروه هفتاد نفر (در پیمان عقبة دوم) و آخرین کس باقی مانده از اصحاب رسول خدا(صلی الله علیه وآله) و از پیروان اهل بیت(علیهم السلام) بود. وی در حالی که عمامة سیاه بر سر گذاشته بود، در مسجد می نشست و صدا می زد: یا باقر العلم! و تکیه زنان بر عصایش در کوچه های مدینه و مجالس آنان می گشت و می گفت : علی(علیه السلام) برترین بشر است، هر کس نپذیرد، کافر است. ای گروه انصار! فرزندانتان را بر محبت علی تمرین دهید، هریک از آنان این محبت را نپذیرفت، درباره نطفه اش از مادرش سؤال کنید. وی چون پیر شده بود، حجاج با او کاری نداشت.» (ابوجعفر محمد بن حسن طوسی، اختیار معرفة الرجال، ج1، ص 38، ح 78 و ص 41، ح 87 و 88 و ص 44، ح 93 و ص 124 125، ح 195). آیت الله خویی(رحمه الله)درباره وی می نویسد: «جابر از یاران رسول خدا(صلی الله علیه وآله) و از بهترین یاران امیرالمؤمنین(علیه السلام) و از جمله شرطه الخمیس بود. (معجم رجال الحدیث و تفصیل طبقات الرواة، ج4، ص 330). کلینی با سند صحیح خود از امام باقر(علیه السلام)این سخن را درباره وی روایت کرده است که هیچ گاه جابر دروغ نگفته است (همان، ص334). گزارش های تاریخی درباره تعداد غزوه هایی که جابر شرکت داشته است، یکسان نیست. طبرانی معتقد است که وی در سیزده غزوه شرکت داشته است (همان، ج2، ص 182). شیخ طوسی(رحمه الله) گفته است که جابر در جنگ بدر و هجده غزوه دیگر، پیامبر(صلی الله علیه وآله) را همراهی نموده است. (رجال الطوسی، ص 31 32). به گفته ابن اثیر، جابر در هفده غزوه شرکت کرده است و به سبب منع پدرش، در جنگ بدر و اُحُد حضور نداشت. اما کلبی معتقد است که جابر در احد شرکت داشته گفته شده که وی در هیجده جنگ شرکت جسته و در جنگ صفین نیز علی را همراهی کرده است. (اسد الغابة، ج1، ص 257). در عظمت علمی جابر همین بس که ذهبی وی را فقیه و مفتی مدینه در زمان خود معرفی نموده است (شمس الدین ذهبی، سیر اعلام النبلاء، ج 3، ص190). جابر از راویانی است که عده زیادی از وی نقل حدیث نموده اند. برخی، تعداد احادیث وی را تا 1540 حدیث نوشته اند. (ذهبی، همان، ج3، ص 194). جابر در سال 78 ق (رجال الطوسی، ص 32) در حالی که بیش از نود سال داشت، چشم از جهان فروبست.

   

   

  نخستین زائر قبر امام حسین چه کسی بود و چگونه به زیارت ...

  www.khabaronline.ir/detail/267820/culture/religion
  ۱۲ دی ۱۳۹۱ ه‍.ش. - جابر بن عبدالله انصاری1؛ نخستین زائر قبر امام حسین(علیه السلام) بود. ... گزارش دوم از سید ابن طاووس است که زیارت جابر را بدون همراهی عطیه و به ...

  آوا - نخستین زائر کربلا که بود/ محل دفن سر مبارک امام حسین(ع)

  www.avapress.com/vdcf0xdm.w6dtvagiiw.html
  نخستین زائر کربلا که بود/ محل دفن سر مبارک امام حسین(ع) ... جابر بن عبدالله انصاری نخستین کسی بود که سنت زیارت اربعین امام حسین(ع) را پایه‌گذاری کرد. ... یزید، نعمان را خواست و گفت مهیاى سفر باش و براى این زنان هرچه لازم است مهیا کن و از اهل ...

  نخستین زائر قبر امام حسین چه کسی بود و چگونه بە زیارت ...

  www.momtaznews.com/نخستین-زائر-قبر-امام-حسین-چه-کسی-بود-و-چ/
  جابر بن عبدالله انصاری۱؛ اولین زائر قبر امام حسین(علیه السلام) بود. ... گزارش دوم از سید ابن طاووس است کە زیارت جابر را بدون همراهی عطیه و بە اختصار، بیان کرده و بە ...

  اولین زائر آرامگاه امام حسین چه کسی است؟جابر بن عبدالله ...

  lapshak5.rozblog.com/.../اولین-زائر-آرامگاه-امام-حسین-چه-کسی-استجابر-بن-عبدالله-ا...
  ۱۲ ساعت پیش - نخستین زائر کربلا که بود/ محل دفن سر مبارک امام حسین(ع) ... جابر بن عبدالله انصاری نخستین کسی بود که سنت زیارت اربعین امام حسین(ع) را ...

  جابر نخستین زائر امام حسین (ع) - راسخون

  rasekhoon.net › ... › معصوم شناسی › اصحاب و یاران › جابر نخستین زائر امام حسین (ع)
  جابر نخستین زائر اباعبدالله الحسین (علیه السلام) + جابر نخستین زائر امام حسین (ع) ... جابر بن عبد الله انصاری از افراد نادری است که براستی شاگردفهیم، عارف، ... پدر جابر«عبد الله بن عمرو» از نخستین کسانی است که قبل از هجرت‌پیامبر(صلی الله ...

  جابر بن عبدالله انصاری، اولین زائر اربعین حسینی

  www.hawzah.net/fa/.../View/.../جابر-بن-عبدالله-انصاری-اولین-زائر-اربعین-حسینی
  جابربن¬عبدالله انصاری به همراه شاگردش عطیه عوفی نخستین زائران حرم امام حسین(ع) بودند ... من پس از پیامبر کسی را گرامی تر از تو باقی نمی گذارم. ... یکی دیگر از منسوبین جابر بن عبدالله، شیخ جابر کاظمی است که صاحب دیوان شعر است. ..... شیخ طوسی جابر را اولین زائر امام حسین (ع) دانسته و روز ورود او را به کربلا، بیستم صفر ...

  جابر بن عبدالله انصاری - ويکی شيعه

  fa.wikishia.net/view/جابر_بن_عبدالله_انصاری
  جابر بن عبداللّه انصاری (درگذشت بین سال‌های ۶۸ تا ۷۹ق)، صحابی پیامبر اسلام(ص) ... او پس از واقعه عاشورا، نخستین زائر امام حسین(ع) بود که در روز اربعین به کربلا رسید. ... جابر از کسانی بود که نزد معاویه رفت و او را از این کار منصرف ساخت. ... مِزّی روایت‌هایی درباره سال وفات جابر آورده است که هر یک تاریخ متفاوتی را، بین سال‌های ۶۸ ...

  اولین زائر آرامگاه امام حسین چه کسی است؟جابر بن عبدالله ...

  lapshak5.bistarinha.xyz/page-164784.html
  نخستین زائر کربلا که بود/ محل دفن سر مبارک امام حسین(ع) ... جابر بن عبدالله انصاری نخستین کسی بود که سنت زیارت اربعین امام حسین(ع) را پایه‌گذاری کرد.

  اولین زائر آرامگاه امام حسین چه کسی است؟جابر بن عبدالله ...

  lapshak5.rzb.emeg.ir/post600309.html
  نخستین زائر کربلا که بود/ محل دفن سر مبارک امام حسین(ع) ... جابر بن عبدالله انصاری نخستین کسی بود که سنت زیارت اربعین امام حسین(ع) را پایه‌گذاری کرد.

  اولین زائر مزار امام حسین(ع) چه کسی بود؟ - صدای ایران

  sedayiran.com/fa/news/91511/اولین-زائر-مزار-امام-حسینع-چه-کسی-بود
  ۹ آذر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - شیخ طوسی می‌نویسد: «روز اربعین روزی است که جابر بن عبدالله انصاری صحابی رسول خدا (ص) از مدینه برای زیارت قبر امام حسین (ع) به کربلا آمد.

  اربعين حسيني و نخستين زائر قبر حسين(ع)

  valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=notepad&id=12
  ۱۳ آذر ۱۳۹۰ ه‍.ش. - روزي است که جابر بن عبدالله بن حزام انصاري، صحابي رسول خدا(ص) براي زيارت قبر ابا عبدالله الحسين (ع) از مدينه به کربلا آمد؛ و او نخستين کس از مردم بود که ... او از اهل معرفت بود و چون توفيق شهادت در رکاب امام حسين(ع) نصيب وي ...

  جابر اولین زائر امام حسین (ع) - کرب و بلا- سایت تخصصی امام ...

  karbobala.com/articles/info/38
  اربعین روزی است که جابر بن عبدالله انصاری صحابی رسول خدا از مدینه برای زیارت قبر امام حسین (ع) به کربلا آمد، و او اولین زائری بود که قبر شریف آن حضرت را ...

  جابر بن عبدالله انصاری - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  https://fa.wikipedia.org/wiki/جابر_بن_عبدالله_انصاری
  اولین موردی که مورخان از جابر آورده‌اند، حضور او با پدرش در بیعت عقبه دوم در سال ۱۳ بعثت ... جابر بن عبدالله انصاری در روایات مختلف ۱۹ یا ۱۷ یا ۱۸ غزوه شرکت کرده‌است. ... ی محمد بود اما به دلیل نابینایی نتوانست در کربلا حاضر شود و از حسین دفاع کند. ... معروف است که جابرابن عبدالله انصاری آخرین نفر از اصحاب محمد بود که در سال‌های ...

  جابر و عطیّه اولین زائران کوی حسینی | بلاغ

  www.balagh.ir/content/827
  ۲۱ آذر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - او اول کسی است که مزار امام(ع) را زیارت کرد و در این روز (اربعین) زیارت امام ... زائر کوی شهیدان، جابر بن عبدالله انصاری، گذشته از آنکه در تمام مدت حیات خود از .... جابر اولین زائر امام حسین(ع) بوده است و اربعین هم جز موضوع زیارت قبر ...

  اولین زائر کربلا چه کسی بود؟ - موعود

  mouood.org › اخبار › اخبار مهدویت و جهان اسلام
  ۱۰ آذر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - روز اربعین روزی است که جابر بن عبدالله انصاری صحابی رسول خدا ص از مدینه برای زیارت قبر امام حسین ع به کربلا آمد . او اولین زائری بود که قبر ...

  اولین زائر مزار اباعبدالله(ع) چه کسی بود؟ - ایسنا

  www.isna.ir/news/94090905873/اولین-زائر-مزار-اباعبدالله-ع-چه-کسی-بود
  ۹ آذر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - شیخ طوسی می‌نویسد: «روز اربعین روزی است که جابر بن عبدالله انصاری صحابی رسول خدا (ص) از مدینه برای زیارت قبر امام حسین (ع) به کربلا آمد.

  اولین زائران قبر مطهر سیدالشهدا (ع) - شفاف

  www.shafaf.ir/fa/news/404299/اولین-زائران-قبر-مطهر-سیدالشهدا-ع
  ۲۵ مهر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - گزارش‌هایی مبنی بر اینکه اولین زائران ایشان چه کسانی بوده‌اند وجود دارد. ... زائر مزار مطهر امام، کسی است که با قصد و معرفت و شناخت به حق امام و نیز پس از ... جابربن عبدالله انصاری و عطیۀ عوفی: این دو، نخستین زائران ‌امام حسین (ع) در ...

  اولین زائر مزار اباعبدالله(ع) چه کسی بود؟

  www.entekhab.ir/fa/news/239966/اولین-زائر-مزار-اباعبداللهع-چه-کسی-بود
  ۹ آذر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - و اینکه اولین زائر کربلا و قبر سیدالشهدا چه کسی بوده است؟ ... نیز روزی است که جابر بن عبدالله برای زیارت امام حسین ع وارد کربلا شد». (2) ... امّا در خصوص ورود جابر بن عبدالله انصاری در روز اربعین سال 61 هجری به کربلا، به نظر ...

  اولین زائران سیدالشهدا(علیه السلام) در اربعین حسینی - شیعه ...

  www.shia-news.com/fa/news/.../اولین-زائران-سیدالشهداعلیه-السلام-در-اربعین-حسین...
  ۱۳ دی ۱۳۹۱ ه‍.ش. - جابر بن عبدالله انصاریˈ صحابی رسول خدا(صلی الله علیه وآله) و ˈعطیه عوفیˈ هر دو ... زیرا بعد از شهادت امام حسین(علیه السلام) یزید کسی را مانع ظلم و فساد خود نمی دید و ... زیارت اربعین امام حسین(علیه السلام) یادگار دیگر عطیه است.

  جابر نخستین زائر امام حسین (ع) - بهشت مسلمین

  bmoslemin.ir/?p=1041
  جابر بن عبد الله انصاری یار باوفای پیامبر (صلی الله علیه واله)و شیفته حق ... پدر جابر«عبد الله بن عمرو» از نخستین کسانی است که قبل از هجرت پیامبر(صلی الله ...

  آخرين صحابي و نخستين زائر حسيني - مركز تعليمات اسلامي ...

  ketaab.iec-md.org/.../aakharin_sahhaabi_nakhostin_zaaer_gholaamhosseini_02.html
  پيوند مقدس و مخلصانه با امام حسين عليه السلام به وي رنگ حسيني داد و او در كنار امام حسين ... من با جابر بن عبداللّه انصاري به زيارت قبر حسين عليه السلام رفتم. ... بدارد، با آنها محشور مي شود و هر كس عمل قومي را دوست بدارد، در آن عمل با آنها شريك است.

  جابر بن عبدالله انصاری : اولین زائر امام حسین جابر انصاری را ...

  netangel.ir/جابر-بن-عبدالله-انصاری-اولین-زائر-امام/
  ۱۴ آبان ۱۳۹۵ ه‍.ش. - جابر بن عبدالله انصاری : اولین زائر امام حسین جابر انصاری را بهتر بشناسیم ... عبدالله، پدر جابر یکی از نقبای دوازده گانه و جزو هفتاد نفری است که پیش از .... جابر می گوید: از غایبان در اُحد، به جز من کسی در «حمراء الأسد» حاضر نشد.

  با فرا رسیدن اربعین حسینی شور غیر قابل وصفی شیعیان و ...

  net.tebyan.net/heyatrazmandegan/posts.html/1727370
  اولین احیاکنندگان اربعین عاشورا چه کسانی بودند؟ در برخی نقل ها آمده است که اولین زائر امام حسین علیه السلام جابر بن عبدالله انصاری از صحابی جلیل القدر رسول خدا ...

  اولين زائر قبر امام حسين(ع) - ترنم زندگی

  taranom-na.blogfa.com/post-43.aspx
  ترنم زندگی - اولين زائر قبر امام حسين(ع) - به تک تک لحظات زندگی بیاندیش - ترنم ... بعداز حماسه كربلا ، زيارت قبر امام حسين توسط جابربن‌عبداله‌انصاري است. ... محدث قمي مي نويسد: اول كسي كه امام حسين (ع) را زيارت نمود جابربن عبداله انصاري بود.

  نخستین زائر قبر امام حسین چه کسی بود و چگونه به زیارت ...

  khabarfarsi.com/ext/4181365
  منابع تاریخی زیارت قبر امام حسین(ع) را توسط جابر دو گونه، گزارش کرده اند. ... گزارش دوم، زیارت جابر را به همراه ملاقاتش با اسرای اهل بیت(ع) که از شام بازگشته اند، آورده است.جابر بن عبدالله انصاری 1 ؛ نخستین زائر قبر امام حسین(علیه السلام) بود.

  : جابر بن عبدالله انصاری - دانشنامه رشد

  danesh.roshd.ir › فرهنگ › الهیات › دین اسلام › شیعه › شخصیتهای معاصر › یاران
  جابر بن عبدالله انصاری. ... در پرتو آن جلوه گر است، و همین امر باعث شده است که نام جابر در بسیارى از محافل و مجالس دینی، همراه نام امام حسین (علیه السلام) برده شود. ... على بهترین انسانهاست و هر کس این مطلب را انکار کند حق کشى کرده است آنگاه مى گفت: اى گروه انصار! ... اولین زائر حسین. نخستین زائر امام حسین (علیه السلام) جابر بود.

  جابر نخستین زائر امام حسین (ع) - آموزش و فرهنگ اربعین

  www.alarbaeen.ir/Read/Literature/20656
  ۲۷ مرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - پس ضروری است که زندگی این‌ بزرگوار را مورد مطالعه قرار داده، از آن درس گیریم و درزندگی خود به کار بندیم. جابر کیست؟ جابر بن عبد الله انصاری ...

  آشنایی با اولین زائران اربعین/ جابر بن عبدالله انصاری - ...

  tarikhtatbighi-blogir.rasanetv.ir/page-767445.html
  اولین زائر اباعبدالله(ع) چه کسی بود؟ ... امّا در خصوص ورود جابر بن عبدالله انصاری در روز اربعین سال 61 هجری به کربلا، به نظر با بهترین ... است بن عبدالله انصاری که از صحابه پیامبر اسلام(ص) است به عنوان نخستین زائر امام حسین( ع) شناخته می‌شود ...

  نخستین زائر امام حسین علیه السلام که بود؟ + چگونگی زیارت ...

  otaghkhabar24.ir/news/25583
  ۱۰ آذر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - روزی است که جابر بن عبدالله بن حزام انصاری، صحابی رسول خدا (ص) برای زیارت قبر ابا عبدالله الحسین (ع) از مدینه به کربلا آمد؛ و او نخستین کس از مردم بود که ... با جابر بن عبد الله انصاری به زیارت قبر حسین (علیه السلام) رفتم.

  جابربن عبدالله انصاری - دانشنامه جهان اسلام

  rch.ac.ir/article/Details/10164
  جابربن‌ عبداللّه‌ انصاری‌ ، صحابی‌ و از مُکْثِرینِ حدیث‌. ..... در اربعین‌ شهادت‌ امام‌ حسین‌، جابر اولین‌ زائر قبر امام‌ بود (طوسی‌، مصباح‌ ، ص‌ ۷۸۷؛ نیز رجوع کنید بهعمادالدین‌ ...

  نخستین زائر قبر امام حسین چه کسی بود و چگونه به زیارت ...

  www.argnews.ir/نخستین-زائر-قبر-امام-حسین-چه-کسی-بود-و-چ/
  جابر بن عبدالله انصاری۱؛ نخستین زائر قبر امام حسین(علیه السلام) بود. ... گزارش دوم از سید ابن طاووس است که زیارت جابر را بدون همراهی عطیه و به اختصار، بیان .... آنان چون به قتل گاه رسیدند، جابر بن عبدالله انصاری و جمعی از بنی هاشم و مردان خاندان ...

  اولین زائر مزار اباعبدالله(ع) چه کسی بود؟ | «روز اربعین

  www.ghatreh.com/news/nn28937458/اولین-زائر-مزار-اباعبدالله-کسی-بود
  ۹ آذر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - روز اربعین روزی است که جابر بن عبدالله انصاری صحابی رسول خدا (ص) از مدینه برای زیارت قبر امام حسین (ع) Ø.

  جابر بن عبدالله انصاری - ویکی فقه

  www.wikifeqh.ir/جابر_بن_عبدالله_انصاری
  جابربن عبداللّه انصاری، صحابی و از مُکْثِرینِ حدیث بود. ... را در این مأموریت نظامی داشتند، اما جابر تنها کسی بود که به رغم غایب بودن در غزوة احد، در این جنگ شرکت کرد، زیرا رسول اکرم عذر وی را پذیرفت. ... جابر در برخی از سریّه ها نیز حضور داشته و در باره آنها گزارش داده است. .... در اربعین شهادت امام حسین، جابر اولین زائر قبر امام بود.

  سیری در اربعین امام حسین علیه السلام - مهرجان

  www.barat.ir/fa/news/1878.htm
  اربعین امام حسین (ع) در فرهنگ شیعی جایگاه بسیار والا و ارزشمندی دارد، چون یک بار ... ماجرا با حضور جابر بن عبدالله انصاری در کربلا و زیارت قبر شریف امام حسین علیه ... شنیدم که حبیبم پیامبر خدا صلى الله علیه و آله مى فرماید : «هر کس گروهى را ... او نخستین زائر امام حسین علیه السلام از میان مردم (یعنى از غیر خانواده ایشان) است .

  اولین زائران اربعین امام حسین(ع) را بشناسید - شاهین پرس

  shahinpress.ir/22591/اولین-زائران-اربعین-امام-حسینع-را-بشنا
  ۲۲ آذر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - جابر بن عبدالله انصاری در واقع فرستاده رسول خدا (ص) به شمار می آمد. چون پیامبر به وی ... یعنی از کسانی بود که اصحاب پیامبر(ص) را درک کرده بود. او از اصحاب ... زیارت اربعین امام حسین(ع) یادگار دیگر عطیه است. او همراه جابر بن ...

  محبت - زیارت کردن جابر بن عبدالله انصاری، قبر آنحضرت را ...

  hasan3800.blogfa.com/post/440
  ماجرای ورود جابربن عبدالله انصاری به مزار امام حسین(ع) در اربعین .... در برخی نقل‌ها آمده است که اولین زائر امام حسین علیه السلام جابر بن عبدالله انصاری از صحابی جلیل القدر رسول خدا ... [۴] اولین کسی است که با جابر، امام حسین علیه السلام را زیارت کرد.

  جابر ابن عبدالله انصاری - دانشنامه‌ی اسلامی

  wiki.ahlolbait.com/جابر_ابن_عبدالله_انصاری
  ۳ مرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. - جابر بنِ عبدِالله بن عمرو بن حرام الانصارى، صحابى جليل القدر و از اصحاب بدر است. .... می گفت آن کس که علی را بهترین خلق خدا نداند، ناسپاسی کرده است (همان ، ص 44). ... در اربعین شهادت امام حسین ، جابر اولین زائر قبر امام بود (طوسی ...

  اربعین؛ روز مراجعت اسرای کربلا یا زیارت جابربن عبدالله ...

  www.bultannews.com › صفحه نخست › مذهبی
  ۱ دی ۱۳۹۲ ه‍.ش. - ۲- روزی که جابر بن عبدالله انصاری به زیارت قبر امام حسین علیه ... میرزا حسین نوری ازجمله مهمترین کسانی است که پس از نقل قول سید بن ... وی برخلاف نظر علامه نوری، معتقد است که اولین اربعین، در ۲۰ ماه صفر ... به گزارش رادیو اسلامی الهدی، با نزدیک شدن اربعین حسینی منابع مطلع از افزایش زائران این روز بزرگ در ...

  سخنی در باره بازگشت اهل بیتِ امام حسین(ع) به كربلا و ...

  www.hadith.net/.../سخنی-در-باره-بازگشت-اهل-بیت-امام-حسین-ع-به-كربلا-و-ملاقاتش...
  دوم ، این كه : آیا جابر بن عبد اللّه ، می توانسته در اربعین اوّل ، خود را به كربلا برساند؟ ... جابر ، اوّلین زائر امام حسین علیه السلام بوده است و اربعین هم ، جز موضوع زیارت قبر ... اللّه ، به جهت زیارت امام حسین علیه السلام به كربلا آمد و اوّلْ كسی است كه امام حسین .... گزارش های متعدّدی ، حاكی از حضور جابر بن عبد اللّه انصاری در كربلا در نخستین ...

  قافله عشق | مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

  www.pasokhgoo.ir/node/94848
  ۲۲ ساعت پیش - «اولین زائر امام حسین علیه‌السلام با پای پیاده در اولین اربعین» جابر بن عبدالله انصاری (ره) صحابی جلیل‌القدر رسول اعظم دارد. ... (علیه السلام) وجود داشته است و ائمه (علیهم السلام) می‌فرمودند: هر کس پیاده به زیارت امام حسین (علیه السلام) ...

  چاپ مقاله - راز زیارت اربعین

  emamzadegan.ir/articles/printpage-6450.aspx
  اولین احیاکنندگان اربعین عاشورا چه کسانی بودند؟ در برخی نقل ها آمده است که اولین زائر امام حسین علیه السلام جابر بن عبدالله انصاری از صحابی جلیل القدر رسول خدا ...

  دولت بهار :: هواداران دکتر محمود احمدی نژاد دلیل بزرگداشت ...

  www.dolatebahar.com/print-331609.html
  ۲ روز پیش - از ابن عباس (گویا به نقل از پیامبر (ص‌)) نقل شده که اگر کسی چهل ساله شد و خیرش ... دوم روزی که جابر بن عبدالله انصاری‌، صحابی پیامبر خدا (ص‌) از مدینه به ‌کربلا ... نیز روزی است که جابر بن عبدالله برای زیارت امام ‌حسین (ع‌) وارد کربلا شد. .... در دست است همین زیارت جابر در نخستین اربعین به عنوان اولین زائر است.

  نسخه قابل چاپ

  belalhabashi.blogsky.com/print/post-80
  عطیه بن سعد بن جناده عونی نقل می کند که : او به همراه جابربن عبدالله انصاری این صحابه ... وی یکی از صحابی‌های بزرگ پیامبر بودند و اولین بار در اسلام قبر امام حسین را در چهلم وی ... نام «جابربن عبدالله انصاری » به عنوان نخستین زائر کربلا در اولین اربعین،، زنده گشته و ..... فرمود:« سلمان دریای علم است که کسی به عمقش نمی رسد.

  اولین زائر مزار اباعبدالله(ع) چه کسی بود؟ - IQNA

  iqna.ir/fa/news/3458942/اولین-زائر-مزار-اباعبداللهع-چه-کسی-بود
  ۱۰ آذر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - نیز روزی است که جابر‌ بن‌عبدالله برای زیارت امام حسین(ع)، وارد کربلا شد». ... بن عبدالله انصاری صحابی رسول خدا(ص) از مدینه برای زیارت قبر امام ...

  جابر بن عبد الله انصاری جابر بن عبدالله انصاری نخستین ...

  www.hammihan.com/post/12634046
  عطیه عوفی می‌گوید: به همراه جابر بن عبدالله انصاری برای زیارت امام حسین بن ... هر کس که عاشق است به خوبی میداند که چرا جابر بن عبدالله انصاری در آن حال غش کرد.

  اولین زائران کربلا چه کسانی بودند؟ - شیرازه

  shiraze.ir/fa/news/80090/اولین-زائران-کربلا-چه-کسانی-بودند
  ۷ آذر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - جابر ابن عبدالله انصاری و یارانش برای اعلام وفاداری به ساحت مقدّس نبوّت و ... و «نخستین زائرانِ» آرامگاه شهدای کربلا، از طریق «عطیّة بن سعد عوفی کوفی» نقل شده، زیبنده است بعد از آشنایی مختصر با جابر بن عبدالله انصاری، به معرّفی ... قبر امام حسین علیه السلام حرکت کردیم؛ چون به کربلا رسیدیم، جابر نخست در ...

  دلیل بزرگداشت اربعین حسینی چیست‌؟ - تدبیر و امید

  tadbirvaomid.ir/fa/news/131434/دلیل-بزرگداشت-اربعین-حسینی-چیست‌
  ۱ روز پیش - اربعین یکی از ایامی است که در تاریخ، شیعیان بدان اهتمام ویژه‌ای دارند و این روز ... رسید تا به زیارت‌ قبر امام حسین (ع‌) بشتابد و او نخستین کسی است از مردمان که .... نیز روزی است که جابر بن عبدالله برای زیارت امام ‌حسین (ع‌) وارد کربلا شد. .... در دست است همین زیارت جابر در نخستین اربعین به عنوان اولین زائر است.

  اعمال اربعین امام حسین - گلستان24

  www.golestan24.com/بخش-فرهنگی-6/18723-اعمال-اربعین-امام-حسین
  ۱۰ آذر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - از ابن عباس (به نقل از پیامبرگرامی اسلام) نقل شده که اگر کسی چهل ساله شد و ... دوم روزی که جابر بن عبدالله انصاری‌، صحابی پیامبر خدا (ص‌) از مدینه به ‌کربلا وارد ... نیز روزی است که جابر بن عبدالله برای زیارت امام ‌حسین (ع‌) وارد کربلا شد. .... در دست است همین زیارت جابر در نخستین اربعین به عنوان اولین زائر است.

  اولین زائران قبر مطهر سیدالشهدا (ع) - بتانیوز

  betanews.ir › سیاسی › عصر امروز
  ۲۴ مهر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - زائر مزار مطهر امام، کسی است که با قصد و معرفت و شناخت به حق امام و نیز ... جابربن عبدالله انصاری و عطیۀ عوفی: این دو، نخستین زائران امام حسین (ع) ...

  جام نیوز - نسخه ی متنی - اولین زائران اربعین

  jamnews.ir/textversion/detail/news/424070/181
  ۲۲ آذر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - جابر و عطیه که هر دو از بزرگان شیعه بودند، پس از شهادت امام حسین(ع) در نخستین اربعین به زیارت کربلا آمدند. ... جابر بن عبدالله انصاری در واقع فرستاده رسول خدا (ص) به شمار می آمد. ... شهامت و شجاعت می دهد، حرکت قهرمانانه این دو زائر در آن موقعیت حساس است. ... یعنی از کسانی بود که اصحاب پیامبر(ص) را درک کرده بود.

  پیام های اخلاقی زیارت قبر امام حسین(ع) توسط جابربن عبدالله ...

  garmehcheshmeh.blogfa.com/post/17
  پیام های اخلاقی زیارت قبر امام حسین(ع) توسط جابربن عبدالله انصاری در اولین ... عنوان نخستین زائر کوی حضرت اباعبدالله(ع) دارای پیام های اخلاقی ویژه ای است که برخی ... نبود، گران فروشی در کار نبود، کسی حق رباخواری نداشت و کسی در گناه دیگری ...

  مظلوم کربلا

  amiranman.blogfa.com/
  مظلوم کربلا - کیست این تنها مرا. ... اولین زائر کربلا چه کسی بود؟ ... جابربن عبدالله انصاری، چهل روز بعد از شهادت امام حسین (ع) روز اربعین وارد کربلا شد؛ در این سفر ...

  گلستان ما - اعمال روز اربعین چیست ؟ / مهمترین نکات درباره ...

  www.golestanema.com/...استان/.../23700-اعمال-روز-اربعین-چیست-؟-مهمترین-نکات-د...
  ۱۱ آذر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - دوم روزی که جابر بن عبدالله انصاری‌، صحابی پیامبر خدا (ص‌) از مدینه به ‌کربلا وارد شد ... نیز روزی است که جابر بن عبدالله برای زیارت امام ‌حسین (ع‌) وارد کربلا شد. ... او نخستین کس از مردمان بود که امام حسین (ع‌) را زیارت کرد. .... اعتبار اربعین در دست است همین زیارت جابر در نخستین اربعین به عنوان اولین زائر است.

  چگونه اهل بیت امام(ع) نخستین زائران اربعین شدند؟ - افکارنیوز

  www.afkarnews.ir/بخش.../571311-چگونه-اهل-بیت-امام-نخستین-زائران-اربعین-شدند
  ۱ ساعت پیش - برای مثال در روایتی از امام حسن عسکری سلام الله علیه چنین آمده است .... با جابر بن عبدالله انصاری به قصد زیارت قبر حسین بن علی بن ابی طالب ...

  ماجرای زیارت جابر به روایت رهبر انقلاب/ چرا زیارت اربعین ...

  boyernews.com/82760/ماجرای-زیارت-جابر-به-روایت-رهبر-انقلاب/
  ۲ دی ۱۳۹۲ ه‍.ش. - ماجرای ورود جابربن عبدالله انصاری به مزار امام حسین(ع) در اربعین .... در برخی نقل‌ها آمده است که اولین زائر امام حسین علیه السلام جابر بن عبدالله انصاری از صحابی ... [۴] اولین کسی است که با جابر، امام حسین علیه السلام را زیارت کرد.

  جابر بن عبدالله انصاری الگوی بصیرت و ولایت‌مداری است

  www.farsnews.com/printable.php?nn=13930922000212
  ۲۲ آذر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - امام جمعه موقت آبیک: جابر بن عبدالله انصاری الگوی بصیرت و ولایت‌مداری است ... پیامبر اکرم(ص)، نخستین زائر امام حسین(ع) و مؤسس زیارت اربعین است. ... از رسول خدا(ص) بهترین بنده و انسان است و اگر هر کس منکرش شود، کافر است.

  زیارت جابر بن عبدالله انصاری - صبح بخیر

  sobbekheir.com/tag/زیارت-جابر-بن-عبدالله-انصاری
  همچنین در این روز جابر بن عبدالله انصاری به زیارت قبر امام حسین(ع) آمده است. .... نبرد، در جاهلیت و اسلام، کسی از آنها پیشی نگرفت، و همانا آنها با ما پیوند خویشاوندی، . .... و از اولین زائر حسینی یعنی جابربن‌عبدالله انصاری-که در اولین اربعین خود را به ...

  دست در دست

  dastdardast.blogfa.com/
  آن گاه امام صادق عليه السلام فرمودند: عليه آن حضرت هم دست شدند کساني که دنيا فريبشان ... اولين زائر از عطيه روايت شده که در روز اربعين، با جابر بن عبداللّه انصاري به ... در بررسي قيام امام حسين عليه السلام اين دو بخش کاملاً محسوس است، روز عاشورا ...

  اولین شکوفه‌های عاشورایی – کهف الشهدا - kahf.ir

  kahf.ir/اولین-شکوفه‌های-عاشورایی/
  ماجرای ورود جابربن عبدالله انصاری به مزار امام حسین(ع) در اربعین ... کسانی که معرفت به اهل‌بیت دارند، عشق و شور به کربلا همیشه در دلشان زنده است. ... و آن شهادت عجیب، اولین زائران اباعبداللَّه‌الحسین علیه‌السّلام بر سر قبر امامِ معصومِ شهید جمع شدند.

  15 . زیارت اربعین - پایگاه اطلاع رسانی زائرین

  zaerin.ir/Note/uNote.aspx?ID=7d4d220d-c8c8-47ea-9147-509ebbd074a1
  زیارت دیگر آن است که جابر بن عبد الله انصاری در این روز خوانده است و متن زیارت ... موفق شدند که درهمان اولین اربعین پس از عاشورا به زیارت امام حسین «ع »نائل آیند. ... (4) هر کس به قصد زیارت امام حسین «ع »،پیاده از خانه اش خارج شود،خداوند در مقابل ...

  نخستین زائر اباعبدالله الحسین ع - جلسه قرآن وعترت کاشان

  quranandetrat.parsiblog.com/Posts/44/نخستين+زائر+اباعبدالله+الحسين+ع/
  ۲۲ دی ۱۳۹۰ ه‍.ش. - روزی است که جابر بن عبدالله بن حزام انصاری، صحابی رسول خدا(ص) برای زیارت قبر ابا عبدالله الحسین (ع) از مدینه به کربلا آمد؛ و او نخستین کس از مردم بود که ... او از اهل معرفت بود و چون توفیق شهادت در رکاب امام حسین(ع) نصیب وی ...

  قرب - ورود اهل‌بيت در اربعين اول به كربلا؛ آري يا خير

  ghorb.net/fa/1391/10/1904/
  جابر بن عبدالله انصاري صحابي رسول خدا براي زيارت امام حسين (ع) از مدينه به كربلا آمد و او اولين كسي بود كه قبر امام حسين را زيارت كرد. ... اما در اين باره، نظر ديگري است كه اربعين را روز ورود اسرا از شام به كربلا دانسته است. .... جابر در يك روز، بلكه در يك زمان به زيارت قبر امام حسين نائل شدند، پس چرا جابر به عنوان نخستين زائر امام ...

  جابر ابن عبداله انصاری کیست؟ - خورشید عالم تاب

  slame.persianblog.ir/post/481/
  جابر بن عبدالله انصاری در روایات مختلف ۱۹ یا ۱۷ یا ۱۸ غزوه شرکت کرده‌است. ... نیز اولین بار در اسلام قبر امام حسین را در چهلمین روزشهادتش زیارت کرد و سلام پیامبر ...

  ناشرین باید طعام فرهنگی‌شان را رایگان در اختیار زائرین امام ...

  www.mananashr.ir/2519/ناشرین-باید-طعام-فرهنگی‌شان-را-رایگان/
  ۵ روز پیش - ناشرین باید طعام فرهنگی‌شان را رایگان در اختیار زائرین امام حسین قرار بدهند ... این حرکت از همان اولین اربعین امام حسین، سال ۶۱ هجری شروع شد، یعنی جابربن عبدالله انصاری ... از اولین اربعین امام حسین شروع شد و پیاده روی هم از همین جناب جابربن ... جالب این است که در حدیث شمارۀ ۲ امام صادق(ع) می‌فرمایند: «کسی که از ...

  راز زیارت اربعین

  teflanbadrood.rzb.ir/post/152
  اولین احیاکنندگان اربعین عاشورا چه کسانی بودند؟ در برخی نقل ها آمده است که اولین زائر امام حسین علیه السلام جابر بن عبدالله انصاری از صحابی جلیل القدر رسول خدا ...

  وب سایت رسمی آخرین خبر | دليل بزرگداشت اربعين حسيني ...

  akharinkhabar.ir/intresting/3083793
  روز ۲۰ صفر يعني اربعين زماني است که حرم امام حسين (ع‌) يعني کاروان اسرا، از شام به ... به کربلا رسيد تا به زيارت‌ قبر امام حسين (ع‌) بشتابد و او نخستين کسي است از مردمان که .... نيز روزي است که جابر بن عبدالله براي زيارت امام ‌حسين (ع‌) وارد کربلا شد. .... در دست است همين زيارت جابر در نخستين اربعين به عنوان اولين زائر است.

  خاطراتی از زیارت اربعین

  arbaeen.net › اخبار
  ۲۷ آبان ۱۳۹۴ ه‍.ش. - نقل است که چهل روز پس از شهادت امام حسین (ع) و یارانش، جابربن عبد الله ... عطیه می‌گوید، با جابر بن عبدالله انصاری به منظور زیارت قبر امام حسین (ع) وارد ... به این ترتیب جابر به عنوان نخستین زائر قبر مطهر امام حسین مفتخر گردید. .... اذان صبح به جایی رسیدیم که اولین موکب پذیرایی از زوار در آنجا مستقر بود.

  چه کسی اولین بار در روز اربعین به زیارت امام حسین رفت؟ - ...

  kimiastone.com › صفحه اصلی › مذهبی
  ۹ آبان ۱۳۹۵ ه‍.ش. - چه کسی اولین بار در روز اربعین به زیارت امام حسین رفت؟ ... کرده است که گفت: با جابر بن عبدالله انصاری به جهت زیارت قبر امام حسین صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَیْه بیرون رفتیم. .... توصیه های ضروری برای زائران مراسم پیاده روی اربعین ۹۵.

  40 پرسش و پاسخ درباره قیام امام حسین (ع) - آلامتو

  www.alamto.com › مناسبت ها › ماه محرم
  ۱۳ آذر ۱۳۹۱ ه‍.ش. - کما این که جابربن عبدالله انصاری وقتی گفت، چرا مثل برادرت حسن (ع)‌صلح نمی‌کنی، فرمود: اگر .... اولین زائر قبر امام‌حسین‌(ع) چه کسی است؟ جابر ...

  روز مراجعت اسرای کربلا یا زیارت جابربن عبدالله انصاری؟! - ...

  s-g-mahdi.blogfa.com/post/118
  دو رویدادبرزگ درخصوص این روز مطرح است و این که کدام یک از این دو رویداد، دلیل اصلی .... ۲- روزی که جابر بن عبدالله انصاری به زیارت قبر امام حسین علیه السلام مشرف شد. ... میرزا حسین نوری ازجمله مهمترین کسانی است که پس از نقل قول سید بن طاووس به نقد ... وی برخلاف نظر علامه نوری، معتقد است که اولین اربعین، در ۲۰ ماه صفر سال ۶۱ ...

  تقویم ماه محرم - منتظران ظـهور

  atregolehyas.blogfa.com/category/1/تقویم-ماه-محرم
  شعيب بن حمزه نقل مي كند: روزي بر امام حسين عليه السلام وارد شدم و پس از سلام و احترام ... موسی بن عامر می گوید: اولین گروهی که مختار آنها را به سبب جنایاتشان کیفر ..... صحابي بزرگ و برجسته، جابر بن عبد الله انصاري-رضوان الله عليه- منطبق است که ... که او نخستين کسي است که عنوان زائر قبر حسين(ع) را کسب کرد؛ اين شرافت و ...

  شور عشق حسینی

  abaabdellahalhosein.blogfa.com/
  ۴ بهمن ۱۳۸۹ ه‍.ش. - زائران عزیز در این وبلاگ تلاش شده است شما با هر سرعتی از 28 کیلوبایت تا 5 .... از ابن عباس (گويا به نقل از پيامبر (ص)) نقل شده كه اگر كسي چهل ساله شد و خيرش ... 2- روزي كه جابر بن عبدالله انصاري به زيارت قبر امام حسين (ع) مشرف شد. ... وي بر خلاف نظر علامه نوري معتقد است كه اولين اربعين در 20 ماه صفر سال 61 ...

  هجرت نیوز » اولین زائر مزار اباعبدالله(ع) چه کسی بود؟/ ...

  hejratnews.com/?p=26040
  ۹ آذر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - و اینکه اولین زائر کربلا و قبر سیدالشهدا چه کسی بوده است؟ ... نیز روزی است که جابر بن عبدالله برای زیارت امام حسین ع وارد کربلا شد». (۲) ... بن عبدالله انصاری صحابی رسول خدا ص از مدینه برای زیارت قبر امام حسین ع به کربلا آمد .

  از عاشورا تا اربعین چه گذشت؟ - باشگاه جهانی خادمین اهل بیت (ع)

  ahlulbaytclub.com/HtmlFiles/Art0000751_Content.htm
  آن گاه امام صادق عليه السلام فرمودند: عليه آن حضرت هم دست شدند کساني که دنيا فريبشان ... اولين زائر از عطيه روايت شده که در روز اربعين، با جابر بن عبداللّه انصاري به ... در بررسي قيام امام حسين عليه السلام اين دو بخش کاملاً محسوس است، روز عاشورا ...

  اربعین حسینی - مسجد هدایت

  hedayatgar.ir/fa/news/219/اربعین-حسینی
  ۱۰ آذر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - از امام صادق علیه السّلام روایت است که فرمودند: كسى كه از شيعيان ما بوده و حسين ... آمد و این گونه بود که جابر به عنوان اوّلین زائر امام حسین علیه السّلام پس از تدفین ... و اربعین روزی است که جابر بن عبد الله بن حرام انصاری صحابی رسول خدا صلّی ... قسم به کسی که به حقّ محمّد را به پیامبری مبعوث کرد، ما با شما (شهدای ...

  بزرگسال - نخستین زائر قبر امام حسین (ع)

  yaraneamin.ir/bozorgsal/index.php?option=com_content&task=view&id...
  چه خوش است نوای بلبلی که کنار گل سرخ خویش نغمه‌سرایی آغاز مي کند. عطیه عوفی ‌گوید: « ... به همراه جابر بن عبدالله انصاری برای زیارت امام حسین بن علی علیهما السّلام از ... همانا بر علیه او هم دست شدند کسانی که دنیا آنان را فریفت و بهره هستی خویش را ...

  اولین زائر امام حسین علیه السّلام جابر بن عبدالله انصاری و ...

  www.dinemosaffa.com/ModuleDefinitions/NewsArticles/ViewArticle.aspx?ArticleId...
  ۱ دی ۱۳۹۲ ه‍.ش. - اولین زائر امام حسین علیه السّلام جابر بن عبدالله انصاری و عطیه ی ... مَعَ جَابِرِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ الْأَنْصَارِيِّ رَحِمَهُ اللَّهُ زَائِرَيْنِ قَبْرَ الْحُسَيْنِ بْنِ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ ... دلهاى اهل ايمان از دورى شما خوش نيست و دل آنها از اين جهت ريش است، سلام و ... جابر گفت: اى عطيّه از دوست خود رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله شنيدم فرمود: هر كس قومى را دوست ...

  جابر بن عبدالله انصاری اولین زایر شهیدان کربلا

  poianfar.vcp.ir/.../1003781-جابر-بن-عبدالله-انصاری-اولین-زایر-شهیدان-کربلا.html
  ۱۲ اسفند ۱۳۹۲ ه‍.ش. - همراه با کاروان امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا ... حالا، جابر بن عبدالله انصاری که به علت نابینایی از کاروان حسین علیه السّلام جا مانده بود، ... او آن کسی است که خدای متعال مشرق و مغرب عالم را به دست او فتح می کند. ... و حال او بر سر قبر سومین جانشین رسول خدا ایستاده بود و اولین زائر حسین علیه السّلام در اربعینش بود.

  دلیل بزرگداشت اربعین حسینی چیست؟ | مشرق | خبروان

  khabarone.ir/news/4696777
  ۲ روز پیش - از ابن عباس (گویا به نقل از پیامبر (ص‌)) نقل شده که اگر کسی چهل ساله شد و خیرش ... دوم روزی که جابر بن عبدالله انصاری‌، صحابی پیامبر خدا (ص‌) از مدینه به ‌کربلا ... نیز روزی است که جابر بن عبدالله برای زیارت امام ‌حسین (ع‌) وارد کربلا شد. .... در دست است همین زیارت جابر در نخستین اربعین به عنوان اولین زائر است.

  دلیل بزرگداشت اربعین حسینی چیست‌؟ | دمادم

  damadam.ir › اخبار › تدبیر و امید › دسته‌بندی نشده
  روز ۲۰ صفر یعنی اربعین زمانی است که حرم امام حسین (ع ) یعنی کاروان اسرا، از شام به مدینه مراجعت کردند؛ و روزی است که جابر بن عبدالله بن حرام انصاری ، صحابی رسول ... مدینه به کربلا رسید تا به زیارت قبر امام حسین (ع ) بشتابد و او نخستین کسی است .... در دست است همین زیارت جابر در نخستین اربعین به عنوان اولین زائر است.

  هیئت متوسلین به حضرت اباالفضل علیه السلام - مطالب آذر 1393

  heyateabalfazl.mihanblog.com/post/archive/1393/9
  اولین زائر، صحابه‌ی خاص رسول الله «جابر بن عبدالله انصاری» است كه با بدنی خوشبو و .... 5- یكى از نشانه هاى مؤمن زیارت امام حسین علیه السلام در روز اربعین است. .... زیارت امام حسین علیه‌السلام از مدینه به کربلا آمد و او اولین کسی بود که قبر امام حسین ...

  لبیک یا حسین(ع) - سایت خبری زیتون خبر

  www.zeytounkhabar.ir/31545/لبیک-یا-حسینع/
  ۲ روز پیش - روز ۲۰ صفر یعنی اربعین زمانی است که حرم امام حسین (ع‌) یعنی کاروان اسرا، ... تا به زیارت‌ قبر امام حسین (ع‌) بشتابد و او نخستین کسی است از مردمان که قبر آن .... نیز روزی است که جابر بن عبدالله برای زیارت امام ‌حسین (ع‌) وارد کربلا شد. .... در دست است همین زیارت جابر در نخستین اربعین به عنوان اولین زائر است.

  نسیم هدایت - اربعین سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) ...

  baghiatallah14.blogfa.com/post-156.aspx
  در نخستین اربعین شهادت امام حسین «ع »، جابر بن عبد الله انصاری و عطیه عوفی موفق ... یکی از زیارت های با فضیلت امام حسین «ع » زیارت اربعین آن حضرت است که از ... اهل حرم امام حسين عليه السلام از شام به مدينه، و روز ورود اولين زائر آن حضرت جابربن ... السلامُ علي اسيرِ الکربات و قـَتيلِ العـَبرات؛ سلام بر کسي که اسير و گرفتار ...

  اولین زائر ابا‌عبدالله در روز اربعین – مدرسه علمیه فاطمیه (س) ...

  hozehfatemiyeh.ir/2016/11/09/اولین-زائر-ابا‌عبدالله-در-روز-اربعین/
  ۵ روز پیش - نخستین کسی که در روز اربعین به زیارت ابا عبدالله رفت. ... أبی جعفر محمد بن أبی القاسم طبری مسنداً از عَطِیَّه بن سعد روایت کرده است که گفت: با جابر بن عبدالله انصاری به جهت زیارت قبر امام حسین صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَیْه بیرون رفتیم.

  نخستین زائر کربلا که بود، محل دفن سر مبارک امام حسین(ع) - ...

  hamshahrionline.ir/details/157073
  ۲۳ دی ۱۳۹۰ ه‍.ش. - جابر بن عبدالله انصاری نخستین کسی بود که سنت زیارت اربعین امام ... از شام وارد کربلا شده و سر امام حسین (ع) را به بدن ایشان ملحق کرده است.

  اولین زائران کربلا چه کسانی بودند؟+صوت و تصویرسازی - ...

  adyannews.com/fa/news/.../اولین-زائران-کربلا-چه-کسانی-بودندصوت-و-تصویرساز...
  ۱۸ آذر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - اولین زائران کربلا چه کسانی بودند؟ ... «زیارت اربعین» و «نخستین زائرانِ» آرامگاه شهدای کربلا، از طریق «عطیّة بن سعد عوفی ... عطیّه در زمان خلافت امام علی علیه السلام (۳۶ – ۴۰ هجری) در کوفه به دنیا آمد و نامش هم توسّط آن حضرت انتخاب شده است. ... «ما همراه جابر بن عبدالله انصاری به قصد زیارت قبر امام حسین علیه السلام ...

  الف - گزارشی خواندنی از اتفاقات اولین اربعین - نسخه قابل چاپ

  alef.ir/prtjt8e8auqeitz.fsfu.html
  ۲۱ آذر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - آیا اهل بیت امام حسین، در اولین اربعین به کربلا بازگشتند؟ ... صحابی رسول خدا، از مدینه به کربلا آمد و اولین زائر مزار امام حسین علیه‌السلام بود. ... می‌گذشت، روز ورود جابر بن عبدالله انصاری برای زیارت قبر حضرت است، و آن روز، با ... که طبری واقعه کربلا را از کسانی همچون امام باقر علیه‌السلام، حصین بن عبدالرحمن و ...

  سیره علوی(بوستان نهج البلاغه) - امام حسین (ع)

  ebrahimmahmoodzadeh.blogfa.com/cat-5.aspx?p=3
  1- محل دفن سر امام: در این که سر امام حسین علیه‌السلام کجا دفن شده است، منابع تاریخی .... ثانیا: به نظر می‌رسد که یا جابر بن عبدالله انصاری، دست‌ کم دو بار موفق به زیارت قبر امام شده است، یک بار با عطیه .... 6- چرا جابر اولین زائر شمرده شده است؟ ... 2- هیچ‌ قدر مشترکی بین راه شام به مدینه و شام به عراق وجود ندارد، چنانکه کسانی که این راه‌ها ...

  روضه60ـ جابر اوّلین زائر امام حسین(ع) در روز اربعین

  hatampouri.ir/new/index.php?option=com_content&view...id...
  هرگز نشد به سوی کسی، دست من دراز / تا دامن عـطای تو، مولا گرفته ام ... روز اربعین است، دل ها را روانه کنیم، همراه اوّلین زائر عاشق حسین عليه السلام ... به اتّفاق جابر بن عبدالله انصاری و جمعی قصد زیارت قبور شهدای کربلا نمودیم، وارد عراق شده و روز ...

  دلیل بزرگداشت اربعین حسینی چیست‌؟ – بیست نیست

  bistnist.com/fa/News/494292/دلیل-بزرگداشت-اربعین-حسینی-چیست-.html
  ۲ روز پیش - اربعین یکی از ایامی است که در تاریخ، شیعیان بدان اهتمام ویژه‌ای دارند و این روز را بزرگ می‌دارند ... تا به زیارت‌ قبر امام حسین (ع‌) بشتابد و او نخستین کسی است از مردمان .... دوم روزی که جابر بن عبدالله انصاری‌، صحابی پیامبر خدا (ص‌) از مدینه ... نیز روزی است که جابر بن عبدالله برای زیارت امام ‌حسین (ع‌) وارد کربلا شد ...

  اولین شکوفه‌های عاشورایی - khamenei.ir

  farsi.khamenei.ir/speech-content?id=5721
  ۵ بهمن ۱۳۸۹ ه‍.ش. - ماجرای ورود جابربن عبدالله انصاری به مزار امام حسین(ع) در اربعین ... شهادت عجیب، اولین زائران اباعبداللَّه‌الحسین علیه‌السّلام بر سر قبر امامِ معصومِ شهید جمع شدند. از جمله کسانی که آن روز آمدند، یکی «جابربن‌عبداللَّه انصاری» است و یکی ...

  بزرگداشت اربعین حسینی ع - سایت آل رسول (ص)

  www.alerasool.net/shownews.php?idnews=26552
  ۱۹ آذر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - در روایت است کسی که شرابخواری کند، نمازش تا چهل روز قبول نمی‌شود. ... نیز روزی است که جابر بن عبدالله انصاری برای زیارت امام حسین(ع) وارد کربلا شد. ... در دست است، همین زیارت جابر در نخستین اربعین به عنوان اولین زائر است.

  دفتر فرهنگ معلولین | کتاب جابر انصاری: بصیر روشن ضمیر

  https://www.handicapcenter.com/2014/12/.../کتاب-جابر-انصاری-بصیر-روشن-ضمی...
  ۶ دی ۱۳۹۳ ه‍.ش. - بروید از کسانی چون جابر بن عبدالله انصاری و ابوسعید خدری و … بپرسید. جابر اولین زائر قبر امام حسین(ع) جابر از اصحاب شایسته رسول الله (ص) ...

  بانک جامع امام حسین (علیه السلام) - قائمیه

  download.ghbook.ir/.../htm/.../3220-f-13900905-bank-jame-imam-imamhossein-a.htm
  نخستین زائر امام حسین کیست ؟ ... با توجه به این مطالب ، باید جابر بن عبدالله انصاری را نخستین کسی دانست که شرافت کسب این عنوان را پیدا نموده است ؛ چون او ...

  اربعین حسینی و اسرای کربلا - خدا قوت

  farvii.persianblog.ir/post/32/
  ۱ دی ۱۳۹۲ ه‍.ش. - 2- روزی که جابر بن عبدالله انصاری به زیارت قبر امام حسین(ع) مشرف شد. ... «روز اربعین، روزی است که اهل بیت امام حسین(ع)، از شام به سوی مدینه مراجعت ... از مدینه برای زیارت قبر امام حسین(ع) به کربلا آمد و او اولین زائری بود که قبر .... امام حسین (ع) - به وسیله کسی غیر از امام سجاد (ع) دفن شده و یا این که امام سجاد (ع) در ...

  ویژه نامه اربعین ( قسمت اول – زیارت جابر بن عبدالله ...

  darolfeiz.ir › ویژه نامه
  ۱۰ آذر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - نخستین زائر امام حسین کیست ؟ باید جابر بن عبدالله انصاری را نخستین کسی دانست که شرافت کسب این عنوان را پیدا .... برچسب زده شده با :اربعین،زیارت اربعین،اولین زائر امام حسین ،شخصیت جابر بن عبدالله الانصاري،جابر بن ...

  نخستین زائر پیاده کربلای معلی کیست ؟/خاطره آیت‌الله مکارم ...

  vareth.ir/.../نخستین-زائر-پیاده-کربلای-معلی-کیست-خاطره-آیت‌الله-مکارم-شیرازی-ا...
  ۱۹ آبان ۱۳۹۴ ه‍.ش. - بی‌شک جابربن عبدالله، نخستین زائر پیاده کربلای معلی در روز اربعین ... با پای پیاده در زمان «شیخ انصاری» (متوفی سال 1281 قمری) رسم بوده است، اما ... از آن پس بسیاری از عاشقان اهل‌بیت(ع) و امام حسین(ع) و نیز برخی علما و حتی ...

  اربعین؛ روز مراجعت اسرای کربلا یا زیارت جابربن عبدالله ...

  alkasa.ir/278/اربعین؛-روز-مراجعت-اسرای-کربلا-یا-زیار
  ۱۱ آذر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - اربعین واژه‌ای است عربی که در متون دینی ما زیاد به آن توجه شده است. ... ۲- روزی که جابر بن عبدالله انصاری به زیارت قبر امام حسین علیه السلام مشرف شد. ... میرزا حسین نوری ازجمله مهمترین کسانی است که پس از نقل قول سید بن طاووس به ... از مدینه برای زیارت قبر امام حسین علیه السلام به کربلا امد و او اولین زائری بود ...

  مرکز اسناد انقلاب اسلامی - تاریخچه حضور علما در راهپیمائی ...

  www.irdc.ir/fa/content/63979/print.aspx
  ۱۰ آذر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - ... استمرار داشت و در عصر مرجعیت شیخ مرتضی انصاری با شكوه تمام انجام می شد؛ ... پیامبر اكرم(ص) اولین زائر قبر مطهر حضرت امام حسین(ع) بوده و اولین كسی است ... اقدام تاریخی جابر بن عبدالله را رهبر معظم انقلاب در مراسم اول فرودین ...

  کدام علما به پیاده روی اربعین رفتند؟ | پایگاه خبری تحلیلی ...

  samaaknews.com/47132/کدام-علما-به-پیاده-روی-اربعین-رفتند؟/

  جستجوهای مربوط به اولین زائر آرامگاه امام حسین چه کسی است؟جابر بن عبدالله انصاری

  کدام فرشته به میمنت ولادت امام حسین مورد عفو خداوند قرار گرفت

  مدت امامت امام حسین چند سال بود

  احداث صحن حضرت زینب در کجا در حال انجام است

  آخرین شهید کربلا قبل از امام حسین

  کم سن ترین شهید کربلا

  ام المصائب لقب کیست

  مراد از اصطلاح فرهنگ عاشورا چیست

  احداث صحن حضرت زینب در کجاست


  نظرات
 • در قمست نظرات مشکلات و پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در جریان بگزارید.

 • نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی